Komiks w Wozowni

Wystawa „Komiksowe abecadło Wojtka Jamy” / Wystawa „Komiks lokalnie”

14.06.2024 r. – początek wystaw
1.09.2024 r. – zakończenie wystaw
otwarcie wystaw: 14.06 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Rabiańska 20 / wejście od ul. Ducha św. 6

Miłośnicy komiksu w czerwcu wszystkie sale Galerii Sztuki Wozownia wypełniają barwne aranżacje i  dynamiczne kadry  — a to za sprawą dwóch wyjątkowych wystaw, które wprowadzą nas w niesamowity świat polskiej sztuki komiksu.

Wystawa „Komiksowe abecadło Wojtka Jamy” 

Autorzy: Anna Andruchowicz, Tadeusz Baranowski, Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Ryszard Dąbrowski, Grażyna Dłużniewska, Piotr Drzewiecki, Fil Wiśniowski, Krzysztof Gawronkiewicz, Bartosz Głaza “Henryk”, Daniel Grzeszkiewicz “Gedeon”, Edmund Hejdak, Karol Kalinowski KaeReL, Joanna Karpowicz, Sławomir Kiełbus, Berenika Kołomycka, Mieczysław Kościelniak, Zbigniew Lengren, Tomasz Lew Leśniak, Maciej Mazur, Bartosz Minkiewicz, Piotr Nowacki, Ottoich, Krzysztof Owedyk “Prosiak”, Jerzy Ozga, Szarlota Pawel, Janusz Pawlak, Jan Plata Przechlewski, Marek Raczkowski, Maria Roztocka, Tadeusz Kwiatkowski, Jerzy Skarżyński, Mateusz Skutnik, Jan Marcin Szancer, Dominik Szcześniak, Rafał Szłapa, Michał Śledziński “Śledziu”, Jacek Świdziński, Mieczysław Wiśniewski, Piotr Wojciechowski “Śmiechosław”, Krystyna Wójcik, 

Kurator: Paweł Panic
Współkurator: Jacek Świderski

Wojciech Jama to rzeszowski kolekcjoner, którego pasja imponuje równie mocno, co zgromadzone przez niego zbiory. Wydawać się może, że komiks to tematyka wręcz stworzona do kolekcjonowania. Kolejne zeszyty, albumy, limitowane nakłady, unikatowe okładki – zagłębiając się w to medium można utonąć w liczbie potencjalnych, kolekcjonerskich łupów. I to tylko sięgając po papierowe wydania. Oprócz nich jest jeszcze creme de la creme, czyli oryginalne plansze komiksowe, a także gadżety, zabawki, figurki, ubrania czy nawet produkty spożywcze. Zbierać można dosłownie wszystko, co w jakiś sposób zahacza o komiksową tematykę. I wszystko to można znaleźć na półkach Jamy. Jego kolekcja jest ogromna, ale nie przytłacza, nie wydaje się chaotyczna, a różnorodność materiałów nabiera znamion porządku i konsekwencji. Przekraczając bramy jego królestwa zaczyna się rozumieć, że choć na półkach znajduje się wszystko, dosłownie mydło i powidło, to nic tu nie jest przypadkowe. To zasługa kolekcjonera: jego systematyczności, konsekwencji i charyzmy. Ta kolekcja jest spójna, bo to po prostu kolekcja Wojciecha Jamy.

Tytuł wystawy to „Komiksowe abecadło Wojciecha Jamy”, ponieważ czasami najprostszy klucz jest najlepszym z możliwych. Alfabetyczne umieszczenie prac sprawiło, że każdy artysta jest równie istotny. Dokładnie tak, jak w kolekcji Jamy, który planszę dopiero co debiutującego twórcy traktuje z taką samą nabożnością, co dzieło klasyka z czasów PRL-u. Jest to żywa kolekcja, więc kilku liter zabrakło. Inne z kolei są nadreprezentowane. I chociaż praca każdego artysty jest równie ważna, to kilka nazwisk przebiło się na pierwszy plan. Wszystko przez fakt, że powiązane z nimi obiekty nie ograniczają się tylko do oryginalnych plansz. Figurki, gadżety, unikatowe wydawnictwa – to wszystko elementy, dzięki którym pokój kolekcjonera żyje. Także na naszej wystawie.

Duchowym patronem ekspozycji jest Profesor Filutek. Jego ojciec, Zbigniew Lengren, to twórca silnie związany z Toruniem. To także artysta, który idealnie łączy różne epoki polskiego komiksu. Pierwszy pasek ze stworzonym przez niego bohaterem ukazał się w „Przekroju” w 1948 roku, ostatni – nie licząc późniejszych przedruków – w 2003. Przez ten czas debiutowały takie tuzy polskiego komiksu jak Janusz Christa, Tadeusz Baranowski czy Michał Śledziński. Zmieniały się czasy, zmieniał się rynek i zmieniał się też sam komiks, a Profesor Filutek i pies Filuś pozostawali w zasadzie niezmienni. Tak jak niezmienna pozostaje pasja Wojciecha Jamy. Tu nie ma lepszych i gorszych, propagandowych, poprawnych, kontrowersyjnych czy wręcz wywrotowych – tu są po prostu komiksy i ich autorzy.

Paweł Panic

„Komiks lokalnie”

Autorzy: Andrzej Nowakowski, Dawid Żurawski, Ewelina Galla, Wojtek Odroń, Grzegorz Wawrzyńczak, Jacek Michalski, Janek Wiejacki, Jarosław Wojtasiński “JARO”, Kamil Dukiewicz, Krzysztof Churski, Marcin Gręźlikowski “ANDRZEJ POPROSTU”, Krzysztof Różański “KRIS”, Krzysztof Trystuła, Maciej Jasiński, Piotr Wojciechowski “Śmiechosław”, TOMXYZ, ZVYRKE

Kurator: Wojciech Łowicki
Koordynatorka: Joanna Gwiazda

W ramach wystawy “ Komiks lokalnie” na ekspozycji obejrzymy prace wielu współczesnych artystów wszystkich pokoleń. Od klasyków do nowych awangardzistów, którzy pokażą swoje prace ze znanych (i uznanych) tytułów, a także, co będzie nie lada gratką dla fanów, swoje premierowe materiały. Symbolicznie reprezentować ich będzie postać Grabarza, wykreowana przez wyjątkowo oryginalnego autora, reprezentującego Toruń, Śmiechosława. Mamy się przecież czym pochwalić. Bydgoszcz – nazywana polskim zagłębiem komiksowym wydała wielu mistrzów, by tylko wspomnieć jednego ze najważniejszych polskich twórców w całej jego historii, Jerzego Wróblewskiego. Czy z kolei reprezentanta średniego pokolenia, niekwestionowanego mistrza, autora mającego swe korzenie w obu największych miastach regionu – Toruniu i Bydgoszczy, Michała Śledzińskiego „Śledzia”.

W przestrzeniach galerii stworzone zostaną także instalacje pokazujące świat komiksowych bohaterów, tym razem w trójwymiarze, inaczej niż na kartach książki. Widzowie odwiedzający wystawę będą mogli więc uczestniczyć w komiksowych interakcjach, by sami mogli poczuć się twórcami komiksu.

Wojciech Łowicki

Partnerem wystaw “Komiksowe abecadło Wojtka Jamy” i ” Komiks lokalnie” jest Fundacja Muzeum Komiksu. 

 

wróć