Magda Typiak: „Presence (Obecność)”
Magda Typiak: „Presence (Obecność)”
06.08–05.09.2021
wernisaż: 06.08 (piątek), godz. 16.00
kuratorka: Joanna Gwiazda
Presence (Obecność) to cykl autoportretów – pamiątek autorki z obecności w miejscach dla niej ważnych. Tym, co łączy poszczególne kadry jest wycięta z nich figura człowieka (artystki).
Odwiedzenie byłych miejsc zamieszkania, powodowane chęcią wykonania pamiątki, poskutkowało serią symbolicznych obrazów, zapisów emocji i doświadczeń. Cięcie i zniszczenie pamiątkowej fotografii jako drastyczny akt nawiązuje do traumy związanej ze zmianą, ruchem, przeistaczaniem. Brak widzialnego wizerunku podmiotu wskazuje na jego fragmentaryczność, performatywność stawania się oraz na jego nomadyczny charakter.
Czas pracy nad cyklem Presence (Obecność) był afirmacją woli przemieszczania się, podróży przeciwko stagnacji. To pożegnanie z miejscami oswojonymi, które były jej domem. Wycięte ślady jak znaczenie terenu przypominają o miejscach, które wniknęły w nią, w których zostawiła po sobie ślad.
Tytułowa Obecność to dla autorki wrastanie w miejsca, świadome przeżywanie sytuacji i spotkań poprzez współodczuwanie. Cykl fotografii ukazuje doświadczenia obecności jako punkty, które połączone ze sobą tworzą linię istnienia nomady.
Magda Typiak – artystka intermedialna. Absolwentka ASP w Gdańsku (Intermedia) oraz WSP UMK w Toruniu. W 2016 roku studiowała na Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie w Departamencie Filmu i Fotografii. Jej prace pokazywane były na wystawach i festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Atenach, Wiedniu i Instytucie Kultury Polskiej w Mińsku. W 2015 roku wzięła udział w festiwalu Warszawa w Budowie, w 2016 roku jej wideo zdobyło główną nagrodę na międzynarodowym przeglądzie sztuki studenckiej w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. W 2019 roku została wybrana przez galerię Dryphoto artecontemporanea na rezydencję artystyczną w Prato (Włochy). W tym samym roku została rezydentką Museums Quartier w Wiedniu. Instalacje, filmy i fotografie, które tworzy, to działania postkonceptualne. W swoich minimalistycznych pracach – delikatnych dekonstrukcjach przestrzeni – zadaje pytania o tożsamość, zarówno własną, jak i zbiorową.
wróć