Magdalena Czechowska | Przestrzenie

11.04 – 11.05.2025 r.
otwarcie wystawy: 11.04 (piątek), godz. 18:00 | wstęp wolny
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Rabiańska 20 | wejście od ul. Ducha św. 6
Magdalena Czechowska | Przestrzenie
kuratorka: Dominika Krawańska
Minimalizm, geometria, harmonia
Wystawa prac Magdaleny Czechowskiej to spotkanie z czystą formą, świadomą kompozycją i wysublimowanym warsztatem graficznym. Artystka operuje szeroką gamą mediów – od malarstwa olejnego po techniki graficzne, takie jak sitodruk czy linoryt – co, w połączeniu z jej doświadczeniem projektowym, tworzy zupełnie nową wartość. Jej prace to hołd dla modernistycznej estetyki, w której redukcja środków wyrazu prowadzi do osiągnięcia maksymalnego efektu wizualnego. Czechowska odnajduje spokój w precyzji, a jej twórczość jest doskonałym przykładem tego, jak prostota może stać się synonimem wyrafinowania.
Za aranżację wystawy odpowiada Daria Bolewicka – projektantka, architektka wnętrz i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej koncepcja przestrzenna odwołuje się do elementów obecnych w pracach Czechowskiej, podkreślając zarówno ich geometrię, jak i malarski charakter.
W świecie przepełnionym narracjami i nadmiarem bodźców, sztuka Magdaleny Czechowskiej oferuje widzowi moment zatrzymania. Nie ma tu zbędnych treści ani literackich interpretacji. Jest tylko doskonała równowaga między formą a warsztatem, między ciszą a ekspresją. Wystawa ta to zaproszenie do kontemplacji geometrii, rytmu i kompozycji.
Magdalena Czechowska jest absolwentką Architektury Wnętrz oraz Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2013 roku uczestniczyła w wystawie „Ku Idei Miasta Dialogicznego” w Instytucie Sztuki Wyspa, będącej podsumowaniem studiów w Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich pod okiem prof. Jacka Dominiczaka. Jej dyplom magisterski „Architektura Czasu Wolnego na ruinach Mostu Rogoźników. Łącznik pomiędzy znanymi a zapomnianymi dzielnicami Gdańska.” został zaprezentowany na wystawie „Najlepsze Dyplomy ASP” w ramach Gdynia Design Days 2014. W 2016 roku ukończyła studia na wydziale Grafiki, w trakcie których niejednokrotnie uczestniczyła w wystawach zbiorowych Pracowni Linorytu. W trakcie studiów trzykrotnie realizowała praktyki w Portugalii jako stypendystka programu Erasmus. Pierwsze z nich odbyły się w biurze architektonicznym Cerejeira Fontes Arcquitectos w Bradze w 2013 r. Zafascynowana kulturą tego kraju, w roku 2015 nawiązała współpracę z 67 Creative Studio w Porto, gdzie powróciła jeszcze rok później, by rozwijać umiejętności graficzne.
W latach 2017–2020 była związana zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku jako wykładowca. Prowadziła zajęcia związane z grafiką w kontekście architektury na Wydziale Architektury i Wzornictwa. W styczniu 2020 roku projekt okładki albumu „Naga Wyspa” jej autorstwa został wyróżniony w konkursie Cover awArts 2019 oraz zaprezentowany w galerii Rondo Sztuki w Katowicach. W pierwszej połowie 2020 roku była rezydentką Kolonii Artystów – Dolne Miasto w Gdańsku, gdzie zrealizowała cykl obrazów „Rzeczy foremne”. Prace malarskie skierowały się ku geometryzacji i minimalizmowi, co wynika z jej fascynacji modernizmem. Prace z tego cyklu zostały zakwalifikowane na wystawę w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego oraz zaprezentowane na wystawie w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy.
Jako projektantka graficzna miała okazję współpracować m. in. z trójmiejskim studiem designerskim Tabanda, Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, Fundacją Pracownia, pracownią projektowania wnętrz BO/SKO, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od września 2020 współpracuje z kwartalnikiem DesignAlive oraz przynależy do trójmiejskiego kolektywu twórczego Ulumio, gdzie angażuje się w projekty graficzne. W ramach tej współpracy tworzyła identyfikację wizualną wystaw, m. in. w Zamku Królewskim w Warszawie oraz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W latach 2021–2023 współpracował także z toruńską Fundacją TUMULT, organizującą wystawy sztuki oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy CAMERIMAGE.
wróć