Marian Stępak: „Z notatnika”
Marian Stępak: „Z notatnika”
09.11 – 02.12.2018
otwarcie wystawy: 09.11.2018 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
Tytuł wystawy nawiązuje do notatnika, w którym Marian Stępak zapisuje różne sytuacje napotykane w miejscu swojego zamieszkania lub podczas podróży. Od kilkunastu lat tego typu zapiski są kontynuacją cyklu prac artysty pt. „Efemerydy”. To przypadkowo napotykane obiekty lub sytuacje bez jakiejkolwiek ingerencji rejestrowane fotograficznie lub w formie plików wideo. Pochodzą one zwykle z notacji w przestrzeniach otwartych – jako widoki z okna, ale niekiedy także z wnętrz, w tym również z własnego mieszkania Stępaka.
Artysta anektuje i zapisuje napotkane sytuacje jako artystyczne w momentach, w których następuje swego rodzaju zaskoczenie (zauroczenie) związane z tym, że coś, co napotykamy w naszym najbliższym otoczeniu, wydaje się jakby zaaranżowane na potrzeby sztuki. Tak jest na przykład z zapisami fotograficznymi wchodzącymi w skład obszernego cyklu „Skarpetki”. Znane są płaskie i półprzestrzenne prace z wykorzystaniem skarpetek, które artysta nazywa zwykle „obrazami tekstylnymi”. Na swój własny użytek wykonywał jednak także zdjęcia skarpetek suszących się na kaloryferze, nie myśląc wcześniej, że mogą być one wykorzystane na potrzeby sztuki. Fotografie z tego cyklu zostaną zaprezentowane w Wozowni po raz pierwszy, podobnie jak autorski wybór innych notowanych sytuacji z archiwum artysty, który uznał je za warte upublicznia w galerii sztuki. Będą to materiały wideo i w formie wydruków fotograficznych.
Dominującym elementem wystawy, przede wszystkim ze względu na swój rozmiar, będzie instalacja w centrum dolnej sali galerii, w której zamontowane zostaną tekstylne „kadłuby” wypełnione odzieżą. Jest to rozwinięcie najważniejszej dla autora idei, będącej odniesieniem do zużytych przez człowieka ubrań. Instalacja zawierać będzie wiele nawiązań do twórczości innych artystów. Najbliższych powinowactw będzie można doszukać się w cyklu „Rozstrzelania” Andrzeja Wróblewskiego lub, cofając się jeszcze bardziej w czasie – u Goi i Picassa. Dopełnieniem ekspozycji będzie wybór dużych prac pochodzących z cyklu „Ostatnie pożegnania”, w których autor wykorzystał elementy znalezione na cmentarnych śmietnikach i pochodzące z własnych zasobów rodzinnych.
Jako że duża część materiałów fotograficznych i wideo powstała na cmentarzach, Marian Stępak zamierza wykorzystać ekspozycję na listopadową refleksję. Odnosić się będzie nie tylko do degradacji materii służących człowiekowi, jak to zwykle dotąd czynił, ale także do wątków związanych z przemijaniem nie tylko rzeczy, ale i ludzi.
Marian Stępak – ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, uzyskując dyplom w 1983 r. Obecnie jest profesorem na macierzystym Wydziale. W 1991 r. zainicjował działalność autorskiej galerii „Nad Wisłą” w Toruniu, która funkcjonuje do chwili obecnej. Zorganizował w niej ponad 180 wystaw. Współzałożyciel Fundacji Praktyk Artystycznych „i…”, zajmującej się ogólnopolskimi projektami artystycznymi. Od 1994 r. konsultant w dziedzinie plastyki w Krajowym Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie, zajmującym się promocją młodych talentów z całego kraju. W 2007 r. powołał do życia Festiwal Perfromance „Koło Czasu”, który od 2010 roku jest imprezą międzynarodową i odbywa się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Autor koncepcji Interdyscyplinarnych Spotkań Studentów „Giartino – Ogród Sztuki” realizowanych w Toruniu. Od 2018 r. współautor festiwalu performance dla młodych twórców pn. „Kick Off Perfo”. Od 2016 r. kurator Galerii NURT w Okręgu Toruńskim ZPAP. Zajmuje się obiektem, tkaniną, malarstwem i performance. Jest autorem ponad 60 wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.