Noc Muzeów 2022 w Wozowni

 

Noc Muzeów w Wozowni

Punktem wyjścia Nocy Muzeów w Wozowni 2022 będzie prezentowana aktualnie Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego. Tematyka prac zgromadzonych na wystawie nawiązuje do astronomii, przenosząc związane z nią skojarzenia na grunt sztuki. Młodzi artyści posłużyli się w tym celu różnorodnymi technikami rysunkowymi: poczynając od rysunku klasycznego, przez rysunek użytkowy, ilustracyjny, poprzez rozwiązania mniej konwencjonalne, przybierające formę animacji, akcji, performance, instalacji, aż po realizacje czysto konceptualne. Eksperymentami rysunkowymi studentów z różnych stron świata będzie można nasycić zmysły zwiedzając wystawę indywidualnie (w godzinach 17.30–21.30) lub w towarzystwie kuratorek, Aleksandry Sojak-Borodo i Martyny Rzepeckiej, w ramach oprowadzania, które rozpocznie się o godz. 19.00.

Noc Muzeów w Wozowni to jednak nie tylko oglądanie wystaw, ale także szereg wydarzeń towarzyszących i działań warsztatowych. Już od godziny 16.30 młodzież, dorosłych oraz dzieci z opiekunami zapraszamy do zabaw fotograficznych na warsztatach cyjanotypii „Światłokopie”. Poprowadzi je kolektyw Good Night, który po godzinie 20.00 spotka się także z szerszą publicznością. W czasie swojej prezentacji pt. „300 tys. km/s” członkowie grupy opowiedzą m.in. o swoich działaniach z pogranicza sztuki i astronomii oraz doświadczeniach fotografowania zjawisk świetlnych na niebie w różnych rejonach świata.

W czasie Nocy Muzeów zapraszamy także na plakato- i książkobranie (od 18.00). Uwolnimy afisze i katalogi z galeryjnych magazynów i pozwolimy, by znalazły nowe domy! 

 

Noc Muzeów w Wozowni / 14.05.2022 / na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny

17.30–21.30 – zwiedzanie aktualnej wystawy: „Rysować ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego”

/ 16.30 / Światłokopie – warsztaty cyjanotypii

Warsztaty inspirowane są światłem i jego rolą w astronomii i sztuce – w szczególności fotografii. Podczas spotkania dowiemy się, jak szybko uzyskać obraz fotograficzny metodą stykową, czym w fotografii jest pozytyw i negatyw oraz jak je wykonać.

prowadzenie: Good Night Collective

dla kogo?: młodzież, dorośli, dzieci 8+ wraz z opiekunami

bezpłatnie (obowiązują zapisy!: info@wozownia.pl lub telefonicznie: 56 622 63 39 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00)

/ 18.00 / charytatywne plakato- i książkobranie w Wozowni (feat. Arek Pasożyt)

Afisze i publikacje uwolnione z galeryjnych magazynów będą szukały nowych właścicieli i domów!

W czasie wydarzenia zachęcać będziemy do wsparcia datkami Toruńskiego Centrum Integracji “Łącznik” – inicjatywy skierowanej m.in. do osób doświadczających migracji, której beneficjentami są Ukrainki i Ukraińcy mieszkający w naszym mieście.

Na rzecz „Łącznika” Arek Pasożyt dodatkowo przeznaczył także serię prac na papierze oraz limitowaną edycję 30 katalogów zakończonej niedawno wystawy (każdy egzemplarz jest wyjątkowy, bo opatrzony przez artystę autorskim rysunkiem i podpisem). W posiadanie wspomnianych prac i wydawnictw będą miały okazję wejść te osoby, które wesprą odbywającą się w Noc Muzeów zbiórkę kwotą: min. 20 zł (katalog) lub min. 50 zł (rysunek na papierze).

/ 19.00 / oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rysować”

prowadzenie: Aleksandra Sojak-Borodo i Martyna Rzepecka

/ 20.00 / 300 tys. km/s – prezentacja i spotkanie z Good Night Collective

300 tysięcy kilometrów na sekundę. Właśnie z taką prędkością światło porusza się po wszechświecie. To powszechne zjawisko okazuje się być jedną z największych tajemnic kosmosu, a także naszego życia na Ziemi. Podczas spotkania członkowie kolektywu Good Night opowiedzą o tym, czym jest światło i jaka jest jego rola w sztuce i nauce. Poznamy tajniki fotografowania światła oddalonego od nas o biliony kilometrów. Dowiemy się także, jakie zagrożenia niesie ze sobą zbyt duża ilość światła w naszym codziennym otoczeniu oraz jak wyglądają najciemniejsze miejsca na Ziemi.

Good Night Collective – działa od 2019 roku, tworzy go grupa artystów i astronomów: Justyna Olszewska, Karolina Dziadura, Paweł Franciszek Jaskuła i Michał Pawłowski. Wspólnie realizują interdyscyplinarne projekty artystyczne popularyzujące naukę i działalność ekologiczną w kontekście astronomii. Ich głównym celem jest promowanie ochrony ciemnego nieba. W obszarze zainteresowań kolektywu znajdują się: astrofotografia, fotografia, film, instalacje, dźwięk, data science, fotometria, spektroskopia, a ich działania są prezentowane zarówno w galeriach sztuki współczesnej, jak i podczas konferencji naukowych.

 

wróć