Noc muzeów w Wozowni

18.05.2024 (sobota), godz. 15:00-22:30
wstęp wolny,
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Rabiańska 20 / wejście od ul. Ducha św. 6

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii Sztuki Wozownia. To jedyny dzień w roku, kiedy ekspozycję można zwiedzać do późnych godzin wieczornych. W tym roku w ramach Nocy Muzeów nie tylko będziemy mieli okazję zwiedzić tegoroczna odsłonę Międzynarodowej wystawy rysunku studenckiego “RYSOWAĆ  TERAZ” ale również wziąć udział w warsztatach dla najmłodszych – Nocna wyprawa w  krainę RYSOWAĆ. 
Dodatkowo dla zwiedzających przygotowaliśmy wyjątkowe paczki niespodzianki w bardzo okazyjnej cenie z katalogami z wystaw, które odbyły się w Galerii Sztuki Wozownia w ubiegłych latach.

O wystawie:

Tegoroczna edycja nosi tytuł RYSOWAĆ TERAZ

Sięgając do słownika znajdziemy następujące synonimy słowa „Teraz”: obecnie, aktualnie, współcześnie, dziś, dzisiaj, właśnie, akurat, w tej chwili, w bieżącej chwili, w tym momencie, tym razem, na oczach świata, na naszych oczach. Te słowa stały się propozycją i podpowiedzią do tegorocznego tematu konkursowego – 11. edycji Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego – RYSOWAĆ TERAZ. Pierwszym skojarzeniem do „Rysować Teraz”, jest to dotyczące ukazania aktualnego stanu rysowania, odpowiadającego na pytania: Jak się teraz rysuje? Jakie są tematy, techniki, sposoby podejścia do rysowania w pracach osób studiujących sztukę? Czy AI zastąpi artystów? „Rysować Teraz” można też zrozumieć jako rysunkową reakcję na to, co się dzieje na naszych oczach, rysunek może stać się sposobem notowania, zapisywania „Teraz”, ale też reagowania na aktualną rzeczywistość. Takie rozumienie hasła skupia się wokół nieco intuicyjnego jego odczytania. „Teraz” można rozpatrywać jeszcze z innej strony: rozważając naturę czasu i odnosząc się do koncepcji z takich obszarów jak filozofia czy fizyka. Jeśli spojrzymy z tej strony, to definicja nie da zamknąć się w jednym słowie, a pytania „Czym jest Teraz?” „Czy istnieje tylko Teraz?” przenoszą nas w obszar książek, artykułów, polemik prowadzących do różnych odpowiedzi. Pozostając w obszarze bardziej analitycznego podejścia do tematu, możemy dojść do praktyk związanych z uważnością – „zanurzaniem się w teraz” i czerpaniu siły z chwili obecnej jako jedynej, której jesteśmy w stanie doświadczać zmysłowo. Ostatecznie, w 11. edycji konkursu, Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego – RYSOWAĆ TERAZ, zaprosiliśmy do szerokiej refleksji nad tym, czym jest obecnie rysunek?

Jak zwykle nie ograniczaliśmy techniki ani formatu, interesuje nas zarówno rysunek klasyczny, niekonwencjonalny, rysunek cyfrowy, animacja i realizacje wideo, rozwiązania konceptualne, performance, czy projekty związane z przestrzenią. W tym roku do 11. Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego – RYSOWAĆ TERAZ napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – 409 z Polski i z zagranicy m.in. ze Słowenii, Węgier, Niemiec, Ukrainy, Portugalii czy Holandii. Pierwszej selekcji prac, a więc kwalifikacji do wystawy głównej, dokonało Jury konkursu w składzie: prof. Elżbieta Jabłońska, prof. Marek Szary, dr hab. Witold Pochylski, prof. UMK, dr hab. Krystyna Garstka-Saran, prof. UMK, dr hab. Katarzyna Łyszkowska, prof. UMK, mgr Paulina Kasprzak oraz kuratorki wystawy: dr Martyna Rzepecka i dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo, prof. UMK. Jest to jury od lat związane z Katedrą Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Młode Artystki i Młodzi Artyści reprezentować będą 25 uczelni z kraju i zagranicy (ASP Gdańsk, ASP Katowice, ASP Łódź, ASP Warszawa, ASP Wrocław, ASP Kraków, UAP Poznań, Wydziały Sztuki: UMK Toruń, UR Rzeszów, UŚ Cieszyn, UKEN Kraków, UMCS Lublin, UJK Kielce, UJD Częstochowa, PolitechnikI: Bydgoska i Łódzka, Akademie Sztuki: Charków (Ukraina), Glasgow (UK), Helsinki (Finlandia), Lubljana (Słowenia), Porto (Portugalia), Uniwersytety Artystyczne: Budapeszt (Węgry), Brunszwik, Drezno (Niemcy), Politechnika Leira (Portugalia).

Na tegorocznej wystawie będzie można zobaczyć prace z obszaru rysunku klasycznego, prace, które wykorzystują narzędzia cyfrowe, a także instalacje, animacje, działania performatywne (indywidualne oraz grupowe). Wśród prac jest kilka propozycji wielkoformatowych i niestandardowych, są także rysunkowe komentarze, odnoszące się do sytuacji codziennych, spraw aktualnych, nierzadko osobistych.

Poprzez różnorodność tematyczną oraz wizualną prac, które zakwalifikowały się do tegorocznej wystawy RYSOWAĆ w Galerii Sztuki Wozownia, 11. edycja wystawy będzie kolejnym udanym „świętem rysunku”. Dzięki towarzyszącemu dwudniowemu Sympozjum (27-28 kwietnia 2024) święto to potrwa dłużej. Sympozjum ma być okazją do rozmowy, wymiany doświadczeń związanych z nauczaniem rysunku i jego rolą, a także refleksją filozoficzną nad tym, czym jest tytułowe TERAZ. Prelegentki i prelegenci będą reprezentować m.in. Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Instytut Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademię Sztuki i Designu w Charkowie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

wróć