Projektowanie dla obecności – wykład Agaty Kiedrowicz w ramach cyklu „Projekt dla…”

 

Projektowanie dla obecności – wykład Agaty Kiedrowicz w ramach cyklu „Projekt dla…”

30.03.2021 (wtorek), godz. 18.30

profil na Facebooku i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia

 

Dotrzeć na kraniec świata, wychylić się za horyzont, zajrzeć pod podszewkę oczywistości. Współczesny projektant, niczym ciekawski wędrowiec, podróżuje w głąb i wszerz, opowiadając o świecie tu i teraz, tym samym snując wizje o tym, co za chwilę. W świecie pełnym ograniczeń i niepewności wyzwaniem staje się uważna, ucieleśniona obecność. Czy design może sprawić, że „wyprojektujemy” się z kryzysu? Czy czułość, uważność i troska pomogą odbudować świat na nowo? 

Podczas wykładu opowiem o projektach, które pomagają być bliżej: swojego ciała, otoczenia, innych istot – ludzkich i pozaludzkich aktorów współczesnego świata. 

Agata Kiedrowicz

Agata Kiedrowicz – kuratorka i krytyczka designu, edukatorka i wykładowczyni. Pracuje interdyscyplinarnie, na styku humanistyki, sztuki i designu. Szczególnie interesuje ją projektowanie dla zmysłów oraz design jako narzędzie eksploracji i krytyki rzeczywistości. Wykłada w Akademii Sztuki w Szczecinie, School of Form oraz Collegium da Vinci, gdzie kieruje studiami podyplomowymi z obszaru mody i nowych mediów. Prelegentka prestiżowych konferencji (TEDx “Senses”), kuratorka wystaw, m.in “Polish Design Island”, „It feels! Design for the senses”, pokazywanych w Polsce i za granicą. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki. Autorka publikacji o designie, modzie i sztuce na łamach m.in. Design Alive, KUKBUK, FUTU, USTA, Monitor Magazine, Newsweek Slow, Notes na 6. Tygodni Bęc Zmiany, KMag. Zajmuje się prognozami trendów i kreatywną strategią dla marek związanych z modą i designem, m.in. YES, PURO Hotels. W pracy łączy badawcze spojrzenie z narzędziami opartymi na intuicji i empatii, design thinking, pogłębionym researchem. Uważa, że dobry smak oznacza czułą i uważną postawę wobec ludzi i rzeczywistości. 

 

wróć