Rafał Kołacki | Quipu | audionstalacja

11.04 – 11.05.2025 r.
otwarcie wystawy: 11.04 (piątek), godz. 18:00 | wstęp wolny
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Rabiańska 20 | wejście od ul. Ducha św. 6
Rafał Kołacki | Quipu
11.04 – 11.05. 2025 r.
kurator: Mateusz Jagielski
Praca quipu nawiązuje do formy trójwymiarowego zapisu stosowanego przez Indian prekolumbijskiej Ameryki Południowej, nazywanego pismem węzełkowym, ze względu na swoją specyficzną formę. W tym przypadku zbiór wykonanych z bawełny sznurków zastępują kable od małych dousznych słuchawek. Supełki natomiast są samymi słuchawkami, które w zależności od ilości w danym rzędzie, tworzą cykl liczb. W następnej kolejności ten cykl zostaje zamieniony (za pomocą prostej aplikacji) w rytmiczną sekwencje dźwięków, gdzie każde z uderzeń przyporządkowane zostało do danej liczby (supełka). W ten sposób praca składa się z dwóch elementów wizualnego, swojego rodzaju makramy z białych kabli od słuchawek, z supełkami w postaci głośniczków, oraz warstwy dźwiękowej, dwóch głośników, z których zostanie wyemitowana sekwencja rytmiczna.
Ideą pracy jest krytyczne spojrzenie na dominujący model archiwizacji jako narzędzia władzy, które marginalizuje kultury oralne oraz ich niematerialne formy przekazywania wiedzy i tradycji. Wykorzystanie słuchawek i kabli symbolizuje współczesną reinterpretację tradycyjnych form zapisu oraz uwypukla zjawisko „głosu” mniejszości, który często pozostaje niesłyszalny w dominujących narracjach historycznych. Warstwa dźwiękowa, generowana na podstawie układu supełków, przypomina o rytmicznej, żywej naturze kultury oralnej, stanowiąc jednocześnie formę protestu przeciwko marginalizacji tych kultur i ich osiągnięć w kontekście dominującego modelu archiwum.
Otwarciu audioinstalacji towarzyszy będzie koncert zespołu Łubin.
Rafał Kołacki – W 2023 roku obronił pracę doktorską, uzyskując stopień Doktora Sztuki na ASP w Szczecinie. Artysta dźwiękowy poruszający się w obszarze sound artu, muzyki eksperymentalnej oraz field recordingu. Jego twórczość obejmuje szerokie spektrum form artystycznych, w tym instalacje dźwiękowe, koncerty, performance, a także projekty o charakterze społeczno- dokumentalnym. Jest członkiem zespołów i projektów muzycznych, takich jak HaX, Łubin czy B_U_K i inne, w których łączy elementy muzyki etnicznej z industrialem, ambientem i muzyką eksperymentalną. W swoich projektach skupia się na odkrywaniu dźwiękowych aspektów przestrzeni miejskich, przyrodniczych i społecznych. Często używa nagrań terenowych, eksplorując granice percepcji i pamięci dźwiękowej. Jego projekty poruszają m.in. zagadnienia przemijania, tożsamości kulturowej, wpływu cywilizacji na naturę oraz zapomniane lub niedostrzegane przestrzenie dźwiękowe. Przeprowadzał badania dźwiękowe w różnych zakątkach świata, a jego prace były prezentowane na licznych festiwalach sztuki dźwiękowej i współczesnej, takich jak: Unsound Festival w Nowym Yorku, Krakowie i Toronto, CTM w Berlinie czy Mutek Festival w Montréalu. Prowadzi niezależne wydawnictwo Noisen Records, a jako muzyk wydał dziesiątki płyt oraz zagrał setki koncertów w kraju i za granicą. Od pięciu lat jest kuratorem międzynarodowego festiwalu Fab_In_Festival odbywającego się w Łodzi. Jako kurator rezydencji artystycznych i artysta wziął udział w międzynarodowym projekcie ACT IN_OUT, 2022-2023. Redaktor oraz kurator międzynarodowego wydawnictwa „Noise and Silence” (Łódź, Egillstadir 2024).
kolacki.art/
echogralo.pl/
rafalkolacki.bandcamp.com