Spotkanie z Piotrem Wojciechowskim i Januszem Omylińskim / Komiks week w Wozowni!
1.09.2024 (niedziela), godz. 16:00
wstęp wolny
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Rabiańska 20 / wejście od ul. Ducha św. 6
Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Wojciechowskim, autorem cyklu komiksów „Opowieści Grabarza”, oraz Januszem Omylińskim, twórcą portalu lekcjareligii.pl. Podczas dyskusji przyjrzymy się zagadnieniu wierzeń i zabobonów wiecznie żywych na wsiach i w małych miejscowościach.
Autorzy poruszą tematy związane z biernym uczestniczeniem w nabożeństwie, przesadą odpustowych straganów, zwyczajem straszenia dzieci, diabłami, zjawami i duchami, staropolskim zwyczajem stawiania gromnicy w oknie podczas burzy, urokiem i praktycznym aspektem przydrożnych kapliczek oraz wieloma innymi aspektami wiary w mniejszych społecznościach, które dowodzą, że dawne przekonania wciąż mają swoje miejsce we współczesnym świecie.
Spotkanie poprowadzi Michał Siromski.
Piotr Wojciechowski “Śmiechosław” – Absolwent Policealnej Szkoły Sztuk Pięknych w Bydgoszczy. Współtwórca pisma “AKT”. W roku 2023 laureat pierwszej nagrody w konkursie “Komiks Orbitalny”. Brał udział w wystawach w Polsce i za granicą. Współorganizator Festiwalu Kultury Popularnej “DwuTakt”. Zafascynowany otaczającym go światem. W swoich dziełach, na podobieństwo Ignacego Krasickiego, zakłada ludziom zwierzęce maski. Jego ilustracje jedynie z pozoru przedstawiają sielankowe obrazy, artysta zdaje się być w nieustannej, pełnej niepokoju podróży w poszukiwaniu tajemniczego utraconego dzieciństwa.
Janusz Omyliński – autor Lekcjareligii.pl. Na swoim kanale na YouTube i blogu porusza tematykę religii, ale nie tak, jak na katechezie w szkole. Lekcjareligii.pl to wywiady, komentarze do bieżących wydarzeń w kościele, ciekawostki religioznawcze, religia w popkulturze, historia religii, sztuka sakralna i wiele innych. Krytyczne ale empatyczne spojrzenie na religie z punktu widzenia ateisty.
Michał Siromski – niczym prawdziwy superbohater prowadzi podwójne życie: za dnia pracuje jako psycholog, pomagając osobom w potrzebie, w nocy zaś przeobraża się w badacza komiksu. Ma na swoim koncie wiele publikacji, m.in. w Magazynie KZ, Zeszytach Komiksowych, Magazynie AKT oraz na blogu Gotham w Deszczu. W 2017 roku zaliczył debiut na amerykańskim rynku pod prestiżowym szyldem Sequartu, tworząc jeden z rozdziałów książki Humans and Paragons: Essays on Super-Hero Justice. Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Gildia Superbohaterów.
wróć