Tobiasz Jędrak: Rozmowy z dzikami

 

Laboratorium Sztuki 2016. Artysta jako podróżnik / kuratorka: Maria Niemyjska

 

Tobiasz Jędrak: Rozmowy z dzikami

5.08–28.08.2016

otwarcie wystawy: 05.08 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

 

Celem projektu Artysta jako podróżnik jest pokazanie różnych zależności pomiędzy podróżami artystów i ich twórczością. W szczególności chodzi o strategie twórcze, w których zjawiska napotkane w czasie podróży stanowią tworzywo samych prac.

Tobiasz Jędrak jest twórcą interdyscyplinarnym, obok fotografii, wideo i dźwięku używa tekstu i spaceru jako medium artystycznego. Jego aktywność twórcza wynika z traktowania przestrzeni miejskiej jako pracowni i miejsca permanentnego pleneru. Artysta postrzega trasę jako zbiór możliwości, rezerwuar miejsc, sytuacji, gestów i doświadczeń. Przemierzając tereny miejskie i suburbia, wkracza w miejsca porzucone i peryferyjne, gdzie łatwiej spotkać dzikie zwierzęta niż człowieka. Wystawa Rozmowy z dzikami prezentuje materiał z półrocznego prywatnego pleneru. Miał on formę krótkich pobytów i spacerów, które artysta odbywał korzystając z zaprojektowanej uprzednio trasy. Wystawa jest luźnym kolażem notatek, obserwacji i zabaw dźwiękowych, a także próbą przetłumaczenia prywatnej przygody na uniwersalny język sztuki.

Tobiasz Jędrak (1985) studiował teatrologię i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz intermedia na krakowskiej ASP, gdzie obronił pracę dyplomową Wszystkie domy Jana Sohlego (fragmenty). Jest również absolwentem Wydziału Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wystawa w Wozowni jest jego pierwszą wystawą indywidualną.

 

 

Share
wróć