Wojtek Szabelski –

25. 05. – 13. 06. 2010

Wojtek Szabelski z fotografowaniem teatru związany jest od wielu lat. Na początku robił zdjęcia dla potrzeb prasowych, potem także dla teatrów.

Od wielu lat jest oficjalnym fotografem Teatru Wilama Horzycy w Toruniu. Robi to z przyjemnością, bo kontakt ze sztuką daje mu oddech i uspokojenie od codziennych, reporterskich tematów.

Oprócz toruńskich premier fotografuje również wiele innych przedstawień, także poza Toruniem. Od kilkunastu lat towarzyszy niezmiennie Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu KONTAKT.

Fotografia teatralna, każdy spektakl, to dla niego wyzwanie. Reżyser tworzy przedstawienie jako całość, scenograf dba o jego sceniczny wizerunek. A przecież jest jeszcze światło, dźwięk, ruch i gra aktorów. Na końcu pojawia się on. Nie jest uczestnikiem, jest odbiorcą. Tylko i aż odbiorcą. Przekłada więc język sceny na język pojedynczego obrazu. Za każdym razem jest to jego interpretacja.

Kiedy fotografuje spektakle zagraniczne nigdy nie korzysta ze słuchawek, tłumaczenia tekstu. Woli odbierać i czuć przedstawienie w oryginale.

 Zdjęcia prezentowane na wystawie to coś więcej niż tylko fotosy dokumentujące przedstawienie. Jest w nich ruch, barwa, nastrój i … emocje. Te emocje, które każą mu nacisnąć migawkę aparatu.

Wojtek Szabelski jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Share
wróć