20.03 | “Zagranica” – wykład pracowni architektonicznej BudCud

 

Zagranica – wykład pracowni architektonicznej BudCud

20.03 (poniedziałek), godz. 17.00

spotkanie w ramach cyklu „Architektura w Wozowni” / koordynacja projektu: Joanna Gwiazda

wstęp wolny

 

Wykład postanowiliśmy zatytułować Za-granica i opowiedzieć w nim o tym, jak rozumiemy projektowanie (tzn. architekturę jako środowisko przestrzenne, a nie obiekt zamknięty; przestrzeń publiczną jako kompleksowe i wielowątkowe połączenie kontekstu i wyobrażenia) oraz o tym, jak staramy się przedefiniowywać i przekraczać granice rozumienia dyscypliny w różnych jej aspektach. (Agata Woźniczka, Mateusz Adamczyk / BudCud)

BudCud to pracownia tworząca projekty w dziedzinach architektury i urbanistyki prowadzona od 2010 roku przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczkę – laureatów wielu konkursów architektoniczno-urbanistycznych, m.in.: Europan i Schindler Award for Architecture. Oboje pracują jako tutorzy oraz konsultanci międzynarodowych projektów. Pracownia BudCud należy do platformy New Generations, zrzeszającej najbardziej progresywne młode pracownie architektoniczne.

 

Architekci BudCud prezentują rzadką postawę w polskiej architekturze – marzycieli i optymistów. „Nasze projekty to nowoczesne, logiczne i profesjonalne opracowania, tworzone zawsze z myślą o przyszłych użytkownikach, którzy zasługują na to, by żyć w lepszej, zrównoważonej rzeczywistości. To kompleksowe środowiska przestrzenne. Proces projektowy wewnątrz biura oparty jest o ciągłe ewolucje bazowego modelu określonego przez to, co zastane (kontekst), ale i przez to, co ulotne (marzenie). Opracowania będące rezultatem takiego procesu wykraczają poza utarte ramy. Charakteryzuje nas optymistyczne podejście do kontekstu, wewnątrz którego tworzymy. Nie wynika ono jednak z naszej naiwności, lecz z przekonania, że otaczający nas świat to wspaniały i wielowątkowy organizm, a architektura może być jego integralną częścią”. (Agata Woźniczka, Mateusz Adamczyk / BudCud)

 

Mateusz Adamczyk – urodzony w Katowicach w 1981 r. Architekt i urbanista. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Bauhaus Universitat Weimar. W 2005 r. odbył praktyki architektoniczne w Holandii. W trakcie praktyk współautor kilku nagrodzonych prac konkursowych. Od 2007 r. współtworzy biuro BudCud.

Agata Woźniczka – urodzona we Wrocławiu w 1986 r. Architekt i urbanista. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Stypendystka E.T.S.A. U.A.H w Madrycie oraz Rady Miasta Wrocławia. Po praktykach w polskich firmach pracowała w kopenhaskim biurze BIG – Bjarke Ingels Group. Od 2010 r. wspólnie z Mateuszem Adamczykiem prowadzi pracownię BudCud.

 

 

Share
wróć