Dorota Chilińska “Projekt życie”

kuratorka: Katarzyna Lewandowska

otwarcie wystawy 17 kwietnia (piątek) 2015, godz. 18.00
wystawa czynna do 3 maja 2015

„Jako dziecko kładłam się na trawie i patrzyłam w chmury. Zwykle było to pełne lato. Kładłam się i czułam jak wszystko pulsowało obok mnie. W tej jednej chwili obok, życie tętniło w milionach postaci, w moim wnętrzu, w ich wnętrzach, głęboko pod ziemią, w ruchu cząsteczek, na niebie, w ruszających się planetach, wszędzie. Już wtedy miałam poczucie, że życie to coś więcej niż mogę sobie wyobrazić. Być może dlatego często odczuwam, że jest coś we mnie, co jest bardziej mną niż ja sama jestem.
Pamiętam pierwsze lekcje biologii i łańcuch pokarmowy, który kończył się na człowieku, a nikt nie dodawał, co potem zjada człowieka. Skąd właściwie w nas to coś, co każe nam się chować przed niebezpiecznym, rodzić dzieci, oddychać i za wszelką cenę przetrwać, a potem w jednym momencie umieramy i wchłania nas następne życie, a to następne i następne.
Mój mikroskop ma skokowo zwiększaną skalę. Po każdym skoku ten sam obiekt wygląda zupełnie inaczej, jakby był czymś zupełnie innym. Trudno sobie wyobrazić jak głęboko można by wejść, mimo zapewnień o najmniejszej odkrytej cząstce materii. Czasami mam wrażenie, że najmniejszy i największy obraz będzie wyglądał dokładnie tak samo, bo czy układy gwiazd nie wyglądają podobnie do obrazów pod mikroskopem? Kropla wody z jeziora pod mikroskopem wygląda bardzo podobnie od Nowego Jorku.
Czas płynie, a ja wciąż biorę udział w wielkim planie Natury. Mam z tego powodu sporo zmysłowych doznań i życie, którym zarządzam, na jakiś czas…” [Dorota Chilińska]

Wystawa “Projekt życie” to instalacja wideo, która składa się z kilku obrazów wideo. Główna projekcja przedstawia kobietę i mężczyzną, którzy zwróceni do siebie, najpierw w formie embrionalnej, powiększają się, rozwijają do sylwetki leżącej na wznak, potem zbliżają się do siebie i odsuwają poza kadr. W ich miejsce pojawiają się dwa następne “embriony”, które powtarzają ten sam układ. Obok projekcji głównej na bokach zmieniające się obrazy pokazują skalę makro i mikro, część to obrazy spod mikroskopu, inne są obrazami kosmosu, planet itp. Elementy instalacji przylegające do obrazów bocznych przypominają lunety lub tuby mikroskopów.
Do realizacji projektu ciał użyczyli : Ewa Dymek i Pomme de Terre.

Dorota Chilińska ukończyła studia w Zakładzie Plastyki Intermedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych  UMK w Toruniu, w pracowni Wojciecha Bruszewskiego. W 2010 obroniła doktorat, obecnie prowadzi Pracownię Multimediów w tejże uczelni.

Share
wróć