Michał Aniempadystau – Under Ground

wernisaż 6 września 2013, godz. 18:00
wystawa czynna do 29 września 2013

Kurator: Krzysztof Białowicz

Co pasuje do charakteru narodowego Białorusinów? Niepozornie wyglądający burak o ciemnokarmazynowym wnętrzu czy powszechnie znany ziemniak? Na takie pytanie próbuje sobie odpowiedzieć Michał Aniempadystau, białoruski grafik i poeta, autor cyklu fotografii „Under Ground”.
Bohaterami cyklu fotografii stały się warzywa bulwiaste. Są one nawiązaniem do tego, w jaki sposób od wieków nazywano Białorusinów. W Wielkim Księstwie Litewskim szlachta z Korony na szlachtę z Litwy mówiła “boćwiniarze”. W końcu XVIII wieku “nazywano nas już nie boćwiniarzami, a buraczkami” – mówi Aniempadystau – „Od kilku tysiącleci jemy autochtoniczną rzepkę, ponad tysiąc lat uprawiamy pozyskane z Bizancjum marchew i buraki, od stuleci sadzimy pasternak, wężymord, pietruszkę, seler, topinambur. Co ciekawe, ziemniak – obecnie narodowy symbol Białorusi – zawędrował na nasz stół najpóźniej.”
Fotografie są nie tylko martwymi naturami, ale stanowią próbę stworzenia portretu. Piękno bulw wydobywa artysta za pomocą światła oraz silnych kontrastów. Warzywa sprawiają wrażenie mistycznych, niemalże świętych przedmiotów.
Michał Aniempadystau pracuje w dziedzinie grafiki użytkowej, realizując głównie projekty z zakresu kultury niezależnej. Twórca plakatów, okładek płyt i książek, logotypów, identyfikacji wizualnej. Autor tekstów wielu kultowych piosenek, w tym słynnego „Narodnego Albomu”, tłumacz tekstów, m.in. Grzegorza Ciechowskiego, Marka Grechuty, zespołu Perfekt na język białoruski.
wróć