Ryszard Gieryszewski: „Właściwy wybór”

 

Ryszard Gieryszewski: „Właściwy wybór”

otwarcie wystawy: 06.09.2019 (piątek), godz. 18.00

wystawa czynna do 06.10.2019

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha św. 6

 

Wystawa „Właściwy wybór” prezentuje zbiór prac graficznych Ryszarda Gieryszewskiego – linorytów i drzeworytów powstałych na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Odnajdziemy w nich wszystkie najbardziej charakterystyczne cechy twórczości artysty, który z powodzeniem łączy dwa, z pozoru sprzeczne języki formalne – abstrakcję geometryczną i abstrakcję organiczną.

Gieryszewski konsekwentnie stosuje formę linii, która w jego kompozycjach odgrywa niezwykle istotną rolę. Można wręcz zaryzykować tezę, że jest ona jednym z podstawowych środków wizualnej wypowiedzi artysty. Jej oddziaływanie zostaje wzmocnione przez sposób, w jaki zostaje wykonana. Jest ona daleka od precyzji, do której dążą geometryści. To linia „z ręki”, często przerywana, jakby niedokończona, zanikająca, zbudowana z zachodzących na siebie odcinków. Jest nośnikiem emocji i indywidualizmu, który stanowi istotę przekazu całej kompozycji.

Drugą ważną jakością jest dla artysty światło zespolone z akcentami barwnymi, którymi Gieryszewski operuje z mistrzowską wrażliwością. Kolory w jego pracach przypominają zbiorniki skumulowanej energii i sprawiają wrażenie, jakby wypromieniowywało z nich jakieś wewnętrzne światło.

Jak zauważa Marta Anna Raczek-Karcz w tekście do katalogu wystawy: „Grafiki Ryszarda Gieryszewskiego należą niewątpliwie do kategorii osobistej i bezpośredniej wypowiedzi, aniżeli do gatunku skomplikowanych konceptualnych ćwiczeń z formy. To nie linie i figury budują ich przekaz, lecz emocje i odczucia artysty, dla których Ryszard Gieryszewski potrafi odnaleźć uniwersalną i jednocześnie zindywidualizowaną formę. (…) To sztuka angażująca, pozbawiona jednak socjologizujących odniesień tak chętnie wykorzystywanych dziś dla wytworzenia reakcji ze strony odbiorcy. Grafiki Ryszarda Gieryszewskiego nie epatują bezpośrednimi odwołaniami do aktualnej sytuacji społecznej czy politycznej i pozostają przekazem o uniwersalnym charakterze, w którym każdy może odnaleźć komunikat skierowany bezpośrednio do siebie. (…) Ryszardowi Gieryszewskiemu nie chodzi wszak ani o danie jednoznacznego opisu świata, ani o zdefiniowanie w sposób absolutny pojęć i praw nim rządzących, lecz o wywołanie u odbiorcy reakcji. A takiemu oddziaływaniu sztuki sprzyjać może tylko taka forma, która pozostawia margines swobodnej interpretacji”.

„Sztuka jest moim wyborem” – deklaruje Gieryszewski. I dodaje: „Wierzę, że każdy ma przed sobą jakiś cel, własną niepowtarzalną drogę wiodącą ku odnalezieniu tego, czego nie jest w stanie zdefiniować. Od momenty, kiedy zainteresowałem się sztuką, ciągle ugruntowuję się w przekonaniu, że dokonałem właściwego wyboru. Praktykując systematycznie w tej dziedzinie, ciągle zdobywam nowe doświadczenia, to pozwala mi mieć nieograniczone możliwości indywidualnego działania”.

 

Ryszard Gieryszewski – ur. 1936 roku w Warszawie. W latach 1959–1964 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów Aleksandra Kobzdeja i Andrzeja Rudzińskiego. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych oraz ponad 300 wystaw zbiorowych. Za prace malarskie i graficzne otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Prace Ryszarda Gieryszewskiego znajdują się w muzeach w kraju i za granicą.

 

 

Share
wróć