Spotkanie z artystką Bettiną Bereś

 

Spotkanie z artystką Bettiną Bereś

07.06.2018 (czwartek), godz. 17.30 / wstęp wolny

prowadzenie: Marta Smolińska, kuratorka wystawy Bettiny Bereś pt. Wyprałam

 

Bettina Bereś mówi o sobie: „Wychowałam się przy kuchennym stole pomalowanym w pomarańczowo-czarne paski szerokości ok. 3 cm, przy którym toczyła się wieczna dyskusja o sztuce, awangardzie i najwyższych wartościach. Nie zostałam historykiem ani krytykiem sztuki, współtworzyłam jednak dwie galerie (…). Jestem artystką, malarką, hafciarką”. Organizowane w Wozowni spotkanie z Bettiną Bereś będzie nie tylko okazją do snucia wspomnień, ale przede wszystkim do porozmawiania o szerokich kontekstach, w jakie wpisuje się twórczość artystki. Bardzo często inicjuje ona bowiem dialog z akcjami swojej matki, Marii Pinińskiej-Bereś – jednej z pierwszych polskich artystek feministycznych i przedstawicielki neoawangardy. W wystawie „Wyprałam”, która jest bezpośrednim pretekstem do spotkania, nawiązuje m.in. do prac „Pranie I” (1980)  i „Pranie II” (1981), w ramach których jej matka z liter na pieluchach ułożył się napis „feminizm”, który został w ten sposób symbolicznie wyprany. Pinińska-Bereś podkreślała w ten sposób, że czas macierzyństwa był okresem odebranym sztuce i nigdy nie zdołała go później nadrobić. Poprzez swoje działanie Bettina Bereś robi zatem metapranie: pranie prania…

 

Uwaga! W czasie spotkania będzie można przedpremierowo obejrzeć wystawę Bettiny Bereś pt. „Wyprałam”, prezentowaną oficjalnie od piątku, 08.06, oraz kupić katalog towarzyszący tej ekspozycji.

 

Bettina Bereś, córka rzeźbiarzy i performerów Grupy Krakowskiej: Marii Pinińskiej i Jerzego Beresia. W latach 1978–1981 studiowała na Wydziale Historii Sztuki UJ. W latach 1985–1989 organizowała i prowadziła wspólnie z Martą Tarabułą galerię Zderzak w Krakowie. W 1995 brała udział w utworzeniu Stowarzyszenia i galerii Otwarta Pracownia. Członek ZPAP. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Share
wróć