Sztuka w świecie podziałów I – feminizm i artystki afrykańskie

20 października 2015 (wtorek), godz. 18

Sztuka w świecie podziałów I – feminizm i artystki afrykańskie z udziałem Magdy Kołby

Spotkanie poświęcone będzie problemowi feminizmu w Afryce Subsaharyjskiej i temu w jaki sposób artystki dają wyraz problemowi statusu kobiet w afrykańskim społeczeństwie w sztuce współczesnej.

MAGDA KOŁBA – afrykanistka i antropolożka, doktorantka w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Interesuje się nowymi technologiami i ich rolą w rozwoju społeczeństw obywatelskich w krajach Afryki Wschodniej (zwłaszcza Kenii) i tym, jak organizacje kobiece wykorzystują internet do promowania wartości feministycznych i praw kobiet. Bliskie są jej zagadnienia feminizmu i kobietyzmu afrykańskiego. Za swoją pracę magisterską Świadomość, obywatelskość, kobiecość. Kenijki we współczesnym systemie politycznym otrzymała wyróżnienie w konkursie na pracę magisterską o tematyce gender, organizowanym przez IBL PAN. Wielokrotnie odwiedzała Afrykę Wschodnią, prowadząc tam badania terenowe i realizując projekty rozwojowe. Od 2012 roku współpracuje z Fundacją „Kultury Świata” – była wolontariuszką w multimedialnej bibliotece w Moshi, w północnej Tanzanii w ramach programu Wolontariat Polska Pomoc 2013, obecnie jest autorką tekstów, trenerką edukacji globalnej i koordynatorką projektów wolontariackich.

 

Spotkanie w ramach projektu: Afryka: Sztuka społecznie zaangażowana

Projekt jest cyklem spotkań i warsztatów mających na celu zapoznanie społeczności lokalnej z współczesnymi zjawiskami w sztuce afrykańskiej, dotyczącymi problemów kolonializmu, dyskryminacji rasowej, konsumpcjonizmu i równości płciowej. Poprzez twórcze działania, warsztaty i prelekcje podjęta zostanie próba przełamania stereotypów, które utrwaliły wyobrażenia o Afryce jako o monolicie kulturowym i źródle sztuki prymitywnej.

Autorski projekt Małgorzaty Baka-Theis, historyczki sztuki i muzeolożki z UMK, skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej, studentów, osób dorosłych, nauczycieli i seniorów. Realizowany jest w kilku blokach tematycznych, dostosowanych pod względem formy do różnych grup wiekowych, w okresie od września do grudnia. W Wozowni odbywają się warsztaty dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Na warsztaty obowiązują zapisy. Możliwe terminy: 6.10, 13.10, 20.10, 27.10, 10.11, 17.11, 24.11, 1.12, 8.12, 15.12. Szczegóły: strona www.sztukaafryki.umk.pl, zapisy sztukaafryki@gmail.com, tel. 695 297 142

W ramach projektu przewidziane są spotkania ze specjalistami w dziedzinie afrykanistyki, które odbywać się będą w Galerii Sztuki Wozownia. Wstęp na spotkania i prelekcje jest wolny. Informacje na www: http://sztukaafryki.umk.pl/?page_id=94

“Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Aktywność obywatelska”

wróć