Ella Maayan: “Wielka księga kobiecych bzdur”

 

Ella Maayan (College Nauczycielski Kibuców, Technologii i Sztuki, Tel Awiw, Izrael)

Tytuł: Wielka księga kobiecych bzdur

Technika: książka (A5, 352 ss.), wideo 14’43”

 

Pewnego dnia usiadłam na podłodze w sali, otworzyłam swój szkicownik i zaczęłam spisywać wszystkie zdania, które tam tak długo siedziały: „Tęsknię za tobą, płaczę cały dzień, tęsknię za tobą”… Kilka zdań z odległej przeszłości, takich jak: “Kiedy będę mieć partnera, będę szczęśliwa”. Spoglądałam na swoją pracę, czytając w kółko te zdania, aż nagle zaczęłam się śmiać. Pisanie i śmiech zdołały uwolnić coś we mnie.

Dorastałam jak każda inna kobieta: z wyraźnym celem odnalezienia „rycerza w lśniącej zbroi”, z marzeniem o byciu matką. Te marzenia są nadal częścią mojego życia, ale ta praca  pomogła mi zrozumieć, jak bardzo zredukowałam siebie przez te wszystkie lata. Zaczęłam szukać kolejnych zdań, prosiłam setki kobiet, by podzieliły się ze mną swoimi ukrytymi myślami o swoim niezadowoleniu z życia. Wkrótce wszystkie dowiedziałyśmy się, że mamy te same wzorce myślenia, te same problemy.

Chcę podziękować każdej silnej kobiecie, która odważyła podzielić się ze mną tymi zdaniami, miło mi było usłyszeć, jak wielką ulgę przyniosło to dzielenie się.

 

 

 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

 

Share
wróć