27.04 | “Książka do zrobienia” – autorsko, typograficznie, poligraficznie

 

Arctic Paper Polska wspólnie z D2D.pl i Wydawnictwem Dwie Siostry – wydawcą „Książki do zrobienia” Aleksandry Cieślak, zaprasza na cykl wykładów otwartych poświęconych tworzeniu książki od koncepcji po formę.

 

27.04.2017 (czwartek), godz. 16.00–20.00

“Książka do zrobienia” – autorsko, typograficznie, poligraficznie

Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha św. 6

wstęp wolny

 

Tematy wykładów:
Michał Büthner-Zawadzki „Jak ustrzec się błędów przy produkcji książki. Tips & hints”
Aleksandra Cieślak „To, co jest, ma takie samo znaczenie, jak to, czego nie ma. Człowiek w przestrzeni książki. Odczuwanie w projektowaniu. O tworzeniu autorskiej książki ilustrowanej”
Robert Oleś „Książka do zrobienia z mojego punktu widzenia. Opowieść o siłach
i zamiarach”

 

„Książka to chyba najszlachetniejszy przedmiot, jaki powstaje z papieru. Może być dziełem sztuki nie tylko ze względu na treść, ale także ze względu na formę – projekt typograficzny i oprawę. Ogromny wpływ na jej ostateczny wygląd mają jakość i właściwości papieru, z którego została zrobiona. Nie przypadkiem my, papiernicy, od dawna myśleliśmy o Książce o książce – i niezmiernie nas ucieszyło, że na podobny pomysł wpadły osoby, dzięki którym powstała Książka do zrobienia: autorka i wydawczynie. Od samego początku gorąco im kibicowaliśmy!” – Arctic Paper Polska

„Książka do zrobienia” w inspirujący i dowcipny sposób opowiada o projektowaniu książek. Zapewnia wybuchową mieszankę zabawy, zrozumienia i wiedzy, wciągając czytelnika w proces twórczy. Dowiemy się z niej o artystycznym geście, o literach i typografii, o relacjach między słowem i obrazem, o zasadach kompozycji. A także o tym, co powstaje z połączenia wszystkich tych elementów – o książce, o tym, czym ona jest i czym może być.

 

O prelegentach:

Aleksandra Cieślak – autorka tekstów, ilustratorka, graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy książki autorskie dla dzieci (m.in. dowcipne wierszowane książki dla najmłodszych: „Od 1 do 10”, „Co wypanda, a co nie wypanda”, „Co by tu wtrąbić” i „Koala disco”) oraz dla dorosłych (Love Story, Złe Sny).  W swoim dorobku ma również psychodeliczny dramat “Tit Anik” (wyd. TR, Nowa Dramaturgia 11). Ilustruje teksty prasowe (Złoto w konkursie KTR za okładkę magazynu 2+3D 2013) ale też kolekcje Empiku (Killerzy – nagroda bestseller Empiku 2014, Miś). Pracowała dla sexshopu ale też dla… Barbie i Biedronki. W 2016 nominowana do prestiżowej nagrody Astrid Lindgren Memorial Award.

Jej najnowsze dzieło „Książka do zrobienia” to niesztampowa książka aktywnościowa o tworzeniu i projektowaniu książek, dla młodzieży i dorosłych. Publikacja powstała przy współpracy z Arctic Paper, a wydana została przez Wydawnictwo Dwie Siostry. I do tej najnowszej książki będzie nawiązywał wykład.

Robert Oleś – projektant książek i typograf, współwłaściciel wydawnictwa i pracowni d2d.pl. Pracownia świadczy usługi projektowania i składu publikacji dla wydawnictw, a wydawnictwo wydaje książki z dziedziny dizajnu i typografii. Od 8 lat, wspólnie z Arctic Paper, promuje dobrą typografię. Wykłada typografię książki na Akademickim Kursie Typografii oraz organizuje autorskie szkolenia projektowania publikacji i obsługi programów DTP.

Michał Büthner-Zawadzki
– Specjalista ds. rozwoju sprzedaży w firmie Arctic Paper Polska. Od kilkunastu lat związany z rynkiem papierniczym. Poligraf z wykształcenia. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu właściwości papierów graficznych, technik drukarskich i wykończeniowych oraz procesów uszlachetniania.

www.arcticpaper.com/KsiazkaDoZrobienia

 

Dołącz do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/672716129519560/

 

 

Share
wróć