30.03 | Kusama Yayoi i zarys współczesnej sztuki japońskiej po 1945 roku

 

Kusama Yayoi i zarys współczesnej sztuki japońskiej po 1945 roku – wykład Pawła Pachciarka, autora książki “Kusama Yayoi czyli obsesja kropek”

30.03.2017 (czwartek), godz. 18.00

Galeria Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6

wstęp wolny

 

W czasie spotkania omówione zostaną najważniejsze procesy, jakie doprowadziły do ukonstytuowania się powojennej sztuki Japonii: wpływ yōga (zachodnie malarstwo) na tradycyjne malarstwo nihonga, zwątpienie w zachodni wzorzec przedstawienia, ukazywanie „rzeczy”, a nie „idei”, bunt społeczny lat 60. XX w. i narodziny performansu w Japonii, superflat Murakamiego oraz historia ikony przemian społeczno-kulturowych w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie najpopularniejszej dziś japońskiej artystki – Kusamy Yayoi. Na przełomie XX i XXI w. Kusama otworzyła szereg wystaw, organizowanych przez najważniejsze światowe galerie i muzea, a dom mody Louis Vuitton wypuścił kolekcję ubrań pokrytych charakterystycznym motywem kropek – jej artystyczną sygnaturą. 85-letnia dziś Kusama jest żywą legendą i przykładem bezkompromisowego poświęcenia się sztuce. Wciąż tworzy, dzieląc swój czas między mury szpitala psychiatrycznego a specjalnie wybudowaną obok pracownię.

 

Książka “Kusama Yayoi czyli obsesja kropek” to pierwsza wydana w języku polskim publikacja w całości poświęcona życiu i twórczości jednej z najbardziej zagadkowych postaci współczesnego świata sztuki. W czasie spotkanie będzie możliwość zakupu książki po promocyjnej cenie.

 

Paweł Pachciarek (1986) – doktorant literaturoznawstwa japońskiego w Zakładzie Japonistyki UAM w Poznaniu. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat twórczości literackiej Kusamy Yayoi. Związany ze środowiskiem artystycznym w rejonie Kansai. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach dotyczących współczesnej sztuki i estetyki japońskiej oraz buddyzmu ezoterycznego. W 2013 r., jako stypendysta Fundacji Japońskiej, prowadził badania na Uniwersytecie Osakijskim. W 2015 r. otrzymał roczne stypendium Uniwersytetu Doshisha w Kioto. W trakcie pobytu w Japonii udało mu się nawiązać bezpośredni kontakt z Kusamą Yayoi i pracownikami jej studia. W kwietniu 2017 r., w ramach programu stypendialnego ufundowanego przez Ministerstwo Edukacji Japonii, rozpocznie badania na Uniwersytecie Osakijskim.

Share
wróć