Agata Kulik-Pomorska „OBSERWATORIUM – projekt odpowiedzialny wobec natury”

„Projekt dla …”

autorka cyklu: Kamila Krzanik-Dworanowska

 

3 marca 2016 (czwartek), godz. 18

wstęp wolny

 

Środowisko naturalne należy chronić. Chronimy to, co doceniamy. Doceniamy dopiero, gdy zrozumiemy. Pierwszym krokiem do zrozumienia jest OBSERWACJA.

Projektant zobowiązany jest do bycia odpowiedzialnym nie tylko wobec konsumenta, ale w szczególności jako ten, który przyczynia się do zalewania świata „dobrami“ materialnymi, wobec środowiska naturalnego, które go otacza.

OBSERWATORIUM to nazwa cyklicznego projektu warsztatowego, którego I edycja odbyła się w studio projektowym MALAFOR, z dala od miasta, blisko natury, na granicy dwóch krain – Kociewia i Kaszub. Uczestnikami warsztatów byli studenci kierunków projektowych z Ukrainy, zaproszeni przez Culture.pl w ramach programu „Partnerstwo Wschodnie“. Powstały obiekty, które w sposób dosłowny odpowiadały na temat „Obserwatorium“ : jak koncepcja stworzenia punktów orientacyjnych w terenie dla obserwatora-fotografa, czy karmnik dla ptaków dający możliwość obserwacji ptaków, obiekt do zwabienia motyli nocnych, by móc je obserwować oraz „uszy“ do lepszego wsłuchania się w przyrodę. Inne obiekty miały za zadanie zwrócenie uwagi człowiekowi na efekty jego destrukcyjnej działalności, np. przyrządy do pomiaru poziomu wody w naturalnych zbiornikach. Powstały również przedmioty mające na uwadze pomoc faunie i florze – sygnalizator dźwiękowy odstraszający zwierzęta podczas koszenia łąk, osobisty ul oraz obiekt do zbierania nasion dzikich roślin i rozsiewania ich. Efekty można było zobaczyć na wystawie pod tym samym tytułem podczas Łódź Design Days 2015.

Agata Kulik-Pomorska ( ur.1976 ) Projektantka i założycielka studia projektowego i marki MALAFOR. MALAFOR został założony przez nią i Pawła Pomorskiego od razu po ukończeniu Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Gdańsku, powstał z determinacji i bezkompromisowości dla “bylejakości”.

MALAFOR jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i nagród, między innymi Red Dot Award 2012 za Blow Sofę oraz IF Design Award 2012 za Activ Basket, Grand Prix dla Life Alarm w konkursie Nagoya Design Do! w 2006, Grand Prix Light Art Award we Florencji w 2005. W 2014 roku roku studio otrzymało nagrodę czytelników magazynu DesignAlive – Kreator Roku, a za projekt CUCUMIS MOBILE Szklarnia Miejska zostało nominowane do nagród MocArt przyznawanych przez RMF Classic w kategorii Rzecz z Klasą.

Uważa, że związek z miejscem, w którym tworzy, wnosi do projektów jakość i wiarygodność.

 

Cykl „Projekt dla …” zrealizowano we współpracy z Gminą Miasta Toruń

Share
wróć