ASTRO-weekend w Wozowni

 

ASTRO-weekend w Wozowni

 

25.08 (piątek), godz. 18.00 / wernisaż wystawy Katarzyny Tretyn-Zečević „Dzień, którego nie było”

26.08 (sobota), godz. 16.00 – 22.00 / wieczorne zwiedzanie w Wozowni

27.08 (niedziela), godz. 12.00 / „Sztuka vs. astronomia“ – interdyscyplinarny spacer po wystawie „Dzień, którego nie było”

 

na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY

 

Więcej informacji poniżej:

Wystawa / Katarzyna Tretyn-Zečević „Dzień, którego nie było”

Wystawa Katarzyny Tretyn-Zečević pt. „Dzień, którego nie było” prezentuje prace powstałe pod wpływem inspiracji wynikających ze współpracy artystki z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Punktem wyjścia projektów realizowanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat jest przekonanie o możliwości zacierania granic między humanistyką, sztuką a naukami ścisłymi. Ma to odbicie także w strukturze samej ekspozycji, gdzie oprócz charakterystycznych dla twórczości artystki oszczędnych formalnie obrazów wykonanych w technice szycia i instalacji z użyciem dźwięku zaprezentowana zostanie historyczna aparatura badawcza wykorzystywana przez toruńskich astronomów oraz materiały dokumentacyjne przybliżające widzom fakty, procesy i zjawiska, które wpłynęły na sposób myślenia artystki i stały się bezpośrednim punktem wyjścia dla tworzonych przez nią prac.

 

Wybierasz się na festiwal Skyway 2017? Zajrzyj także do Wozowni!

W sobotę 26.08 galeria wydłuża godziny otwarcia! Zapraszamy aż do 22.00.

 

„Sztuka vs. astronomia“ – interdyscyplinarny spacer po wystawie „Dzień, którego nie było”

prowadzenie: dr Paweł Wolak (astronom), Natalia Cieślak (historyczka sztuki)

W twórczości Katarzyny Tretyn-Zečević świat sztuki miesza się z inspiracjami płynącymi z obszaru nauk ścisłych – zwłaszcza astronomii – co zachęca do przyjrzenia się pracom artystki z różnych perspektyw. Obrazy, obiekty i instalacje artystyczne prezentowane na wystawie „Dzień, którego nie było” znajdują odniesienie zarówno w tradycji historii sztuki, jak i stanowią wizualizację konkretnych faktów, procesów i zjawisk fizycznych. Interdyscyplinarny spacer po ekspozycji będzie szansą na wgląd w oba te obszary. Komentarz kuratorki wystawy – historyczki sztuki – uzupełni opowieść o aparaturze badawczej i konkretnych ludziach, dzięki którym poszerza się nasza wiedza o wszechświecie. Współprowadzącym spotkanie będzie dr Paweł Wolak – astronom, absolwent Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, pracownik Katedry Radioastronomii, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia, który zajmuje się badaniem obszarów gwiazdotwórczych oraz zaawansowanych ewolucyjnie gwiazd.

 

Partnerzy wydarzeń:

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

wróć