Jerzy Hejnowicz: „Miejsce w czasie”

 

Jerzy Hejnowicz: „Miejsce w czasie”

18.03–24.04

kurator: Grzegorz Borkowski

 

W przestrzeni galerii dominować będzie wielki, półkolisty obiekt. W całości będzie go można obejrzeć tylko idąc dookoła niego, wzdłuż jego krawędzi, ale zawsze widząc jedynie fragment obiektu. To w pewnym stopniu przestrzenno-wizualny znak masy zwieszającej się z sufitu, jakby zagrożenia i ciężaru aktualnej rzeczywistości lub rodzaj wyobrażenia modelu, absorbującej wszelką energię, kosmicznej czarnej dziury. Stworzona przez artystę forma będzie tak mocno zintegrowana z elementami charakterystycznymi dla architektury Wozowni, że bez nich w innej przestrzeni nie mogłaby zaistnieć. Całość tworzyć będzie silne doświadczenie sensualne, którego wymowa nie jest oczywista, choć niewątpliwie angażująca emocje.

Będzie to kolejna realizacja Jerzego Hejnowicza – po „Paradise”, „Mayday 2-0-2-1” i „Stan zawieszenia w samym środku niczego” – dialogująca z architekturą i przestrzenią wystawienniczą, jednak nie w rodzaju instalacji site-specific, lecz we własnej, wciąż testowanej autorskiej formule.

Grzegorz Borkowski

 

Jerzy Hejnowicz (ur.w 1962 roku) – w latach 1985–1990 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie UAP) w Poznaniu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby.Od 1990 roku związany zawodowo z macierzystą uczelnią, pełniąc od 2007 roku funkcję kierownika XIV Pracowni Rysunku. Jego działalność artystyczna obejmuje grafikę warsztatową, rysunek, sztukę obiektu i instalacji, fotografię, działania intermedialne. Zrealizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, brał udział także w wielu pokazach zbiorowych w kraju i poza jego granicami (Niemcy, Rosja, Węgry, Wlk.Brytania, Włochy, Szwecja, Izrael, Macedonia).

 

 

Share
wróć