KWIECIEŃ w Wozowni

 

WYSTAWY:

 

/ Bogdan Przybyliński: “Ad Astra”

do 07.05.2023

Wystawa grafiki, malarstwa i rysunku Bogdana Przybylińskiego prezentowana w galerii Wozownia w Toruniu jest retrospektywą jego dorobku, przygotowaną w związku z jubileuszem 60 lat działalności tego wybitnego artysty światowej klasy.

Jego twórczość charakteryzuje wyjątkowe bogactwo i różnorodność zainteresowań. Dotyczy to zarówno tematyki dzieł, jak i ich plastycznej formy – środków artystycznego wyrazu, autorskiego warsztatu, często eksperymentalnego i odkrywczego – czy też stosowanych niejednokrotnie w sposób nowatorski środków technicznych i technologicznych, po które sięgał dla uzyskania poszukiwanych czy przewidywanych efektów. Zarówno figuratywizm, jak też abstrakcja lub strukturalizm, precyzja i szeroki gest, monochromatyzm i zderzenie koloru – nic nie jest mu obce, a jednocześnie w każdym obszarze działania jest sobą, jest charakterystyczny i rozpoznawalny. Jakie cechy o tym decydują? Śmiałość, oryginalność, doskonałe wyważenie kompozycyjne, sugestywność formy, dynamika, szczególny, indywidualny linearyzm – to cechy warsztatu i temperamentu artysty, świadczące o wielkim twórczym potencjale, znakomitym warsztacie i pewności ręki wynikającej z doświadczenia.

Twórczość profesora Przybylińskiego to forma refleksyjnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Jego prace poruszają tematykę spraw dnia codziennego, współgrania człowieka z przyrodą, rejestrują ruch i przemiany, jakim podlega natura.

Poszukiwania w obrębie wątków i inspiracji tematycznych zaowocowały w dorobku artystycznym Bogdana Przybylińskiego licznymi cyklami. Najbardziej znane spośród nich to: Lata osiemdziesiąte, Ludzie ze wsi, Gry oraz Ziemia czy też wyjątkowy w swoim charakterze, reprezentatywny dla artysty cykl Sportowcy z lat 70. Na wystawie prezentowane są prace pochodzące z najważniejszych cykli graficznych. Eksponowane są także obrazy z nowego cyklu malarskiego Ogrody, zaprezentowanego po raz pierwszy w maju, 2015 roku w Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Obrazy te powstały w wyniku bezpośredniej obserwacji zjawisk rozgrywających się w budzącej się do życia naturze w przydomowym ogrodzie profesora. Uważna i wrażliwa analiza dynamicznie wijących się, przecinających i przenikających motywów roślinnych rozkwitającego ogrodu odzwierciedlona została na płótnach dzięki ekspresyjnej, szerokiej linii, rytmicznym ciągom linearnym, szlachetnie stonowanej gamie zieleni oraz budującym przestrzeń i głębię obrazów strefom świateł i cieni.

Ekspozycja grupuje i wyodrębnia zestawy tematyczne prac, oddając też w układzie przestrzennym w zarysie chronologię ich realizacji, aby stworzyć odbiorcy możliwość prześledzenia rozwoju twórczości i warsztatu mistrza, kolejno pojawiające się motywy tematyczne i zainteresowania formalne.

Mirosława Rochecka

 

/ Przewrót – wystawa zbiorowa

do 14.05.2023

artystki/artyści:

Katarzyna Adaszewska, Ewa Bińczyk, Agnieszka Brzeżańska & Ewa Ciepielewska, Joanna Chołaścińska, Małgorzata Gurowska, Barbara Kaczorowska, Lila Kalinowska & Paweł Korbus & Jadwiga Sawicka (Centrum światów jest tutaj), Anna Kola, Piotr C. Kowalski, Maciej Kwietnicki, Diana Lelonek, Katarzyna Łyszkowska, Alicja Majewska, Tomasz Markiewka, Krzysztof Mazur, Martyna Miller, Arek Pasożyt, Wiesław Smużny, Aleksandra Sojak-Borodo & Katarzyna Skrobała & Grupa jajego, Marian Stępak, Mikołaj Szpaczyński, Alina Śmietana, Teatr Węgajty, Wiola Ujazdowska, W788, Maciej Wierzbicki, Tomasz Wlaźlak, Wyrąb Lasu, Anna Wysocka, Liliana Zeic, Zielone Wrzosy

zespół kuratorski: Niemiejsce w składzie: Elżbieta Jabłońska, Maciej Kwietnicki, Tomasz Wlaźlak

koordynacja: Joanna Gwiazda

Dzieło Mikołaja Kopernika – De revolutionibus orbium coelestium – opisujące heliocentryczną teorię budowy Układu Słonecznego, doprowadziło do wielkiej zmiany światopoglądowej i obyczajowej. Jego przyjęcie niosło za sobą na tyle znaczące skutki zarówno polityczne, religijne, naukowe, jak i filozoficzne, że okrzyknięte zostało mianem przewrotu.

Przewrót Kopernikański, stanowiąc całkowitą rewolucję w myśleniu, stał się istotnym punktem zwrotnym w historii i do dzisiaj jest wymieniany jednym tchem wraz z wartościami, jakie niesie człowiek witruwiański Leonarda da Vinci, jako jedno z największych osiągnięć myśli odrodzeniowej, a zasada kopernikańska wciąż stanowi integralną część metodologii nauki.

480 lat później, w dobie postępującego kryzysu klimatycznego, szóstego wielkiego wymierania powodującego drastyczny spadek bioróżnorodności, wzorzec człowieka witruwiańskiego obnażył swe słabości. Tym samym wygenerował potrzebę nowej, postantropcentrycznej rewolucji światopoglądowej, prowadzącej do przewrotu w myśleniu nie mniejszego niż ten, który spowodowała teoria Mikołaja Kopernika.

W przeciwieństwie do teorii heliocentrycznej, nie chodzi jednak o to, by rekonstruować hierarchię, a w miejsce człowieka witruwiańskiego wyznaczyć nowe centrum – rzecz w tym, by przedefiniować rzeczywistość, oddać nieludzkim bytom podmiotowość, stając się jednocześnie częścią sieci witalnych współzależności. Aby mogło to się wydarzyć, konieczne jest wypracowanie nowej utopii, dzięki której bycie w świecie będzie znacznie bardziej zharmonizowane.

W 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika i 480. rocznicę pierwszego wydania jego opus magnum – O obrotach sfer niebieskich, pragniemy zaprosić Państwa na wystawę, na której razem poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak mógłby wyglądać „drugi przewrót kopernikański”.

#postantropocentryzm #posthumanizm #antropocen #przewrót #utopia #wspólnota #proces #wymieranie #ziemia #woda #las #rośliny #zwierzęta #źródło

Wystawa przygotowana w ramach współpracy Galerii Sztuki Wozownia z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK

 

WYDARZENIA:

/ Antar mouna – medytacja z Joanną Chołaścińską

04.04.2023 (wtorek), godz. 18.00

wstęp wolny

wydarzenie towarzyszące wystawie „Przewrót”

„Antar mouna” w tłumaczeniu z sanskrytu oznacza wewnętrzną ciszę. Stosowne praktyk o charakterze medytacyjnym pozwalają na doznanie głębokiego spokoju. Praktyka wymaga jednak przejścia przez meandry własnej psychiki, stawienie oporu ego. Wiedzie przez trudną ścieżkę uświadomienia i ujawnienia skrzętnie skrywanych myśli, emocji, czasem wspomnień, bólu emocjonalnego i fizycznego, poupychanych w otchłani nieświadomości. Z antar mouny rodzi się odpowiedzialność własna za to, co jest w przestrzeni zbiorowej.

Współczesny „przewrót” będzie polegał nie na kultywowaniu umysłu, lecz na wykształceniu i ugruntowania pozycji świadka / świadkini. Owa pozycja jest wykorzystywana w praktyce antar mouna, aby zobaczyć, oświetlić światłem świadomości własne uwarunkowania. Pozycja świadka pozwala przenieść uwagę ze świata zewnętrznego do wewnątrz i nadać temu, co wewnętrzne właściwe znaczenie. Poprzez systematyczną praktykę następuje szybkie rozpoznanie, co jest prawdziwe, a co wynika z podszeptów ego. Praktyka wewnętrznej ciszy, głębokie „zrozumienie” własnych tendencji i oprogramowania pomaga w doświadczeniu tego, co można nazwać oceanem spokoju, kosmicznym cichym bezmiarem i pozwoli na stosowne ich przejawy w świecie zewnętrznym. Ten ruch wynikający z ciszy i bezruchu będzie miał inną jakość.

W trakcie spotkania w Wozowni przeprowadzę praktykę wewnętrznej ciszy. Uczestnik będzie mógł doświadczyć obserwacji wrażeń płynących z ciała, obserwacji uczuć i emocji, być może na krótki moment ktoś doświadczy połączenia z rdzeniem swej istoty.

 

W okresie wielkanocnym (8–10.04) galeria nieczynna.

 

/ Spotkanie z Zielonymi Wrzosami

11.04.2023 (wtorek), godz. 18.00

wstęp wolny

wydarzenie towarzyszące wystawie „Przewrót”

Zielone Wrzosy to ruch społeczny i stowarzyszenie o tej samej nazwie. Mieszkańców północnych dzielnic Torunia – Wrzosów, Chełmińskiego, JAR-u i Wiśniowieckiego zjednoczyła troska o przyszłość atrakcyjnego terenu rekreacyjnego pomiędzy ul. Ugory, Storczykową, św. Jana Bosko, Wiśniowieckiego i Fortem VI. Groźba zabudowania tego terenu (lasu i łąki), zwanego od pewnego czasu Parkiem Naturalnym Wrzosowisko, zjednoczyła Torunian. Mieszkańcy sprzątają teren, sadzą drzewa i integrują się korzystając z uroków Wrzosowiska.

Grupa aktywistów ze Stowarzyszenia Zielone Wrzosy odebrała zaproszenie do współtworzenia wystawy „Przewrót” jako niespodziankę. Tak samo dwa lata wcześniej wszyscy jej członkowie zostali niespodziewanie wciągnięci w zupełnie nowe dla siebie aktywności. Aby ocalić zieloną przestrzeń znajdującą się w sąsiedztwie, trzeba było poznać jej funkcję, historię, faunę i florę, a także zagrożenia dla niej idące ze strony lokalnej polityki miejskiej. Niespodziewanie dla siebie, wszyscy stali się ambasadorami tego miejsca, przewodnikami i rzecznikami, piszącymi artykuły i sprostowania, występującymi przed mikrofonami i kamerami. Są też fotografami robiącymi pejzaże, reportaże, portrety i zdjęcia makro. Na bazie tych doświadczeń powstała instalacja „Wrzosowisko. Powrót na Ziemię” i szereg filmów wideo, będących jej częścią, prezentowana na wystawie „Przewrót” w Galerii Sztuki Wozownia.

Na spotkaniu aktywiści Zielonych Wrzosów opowiedzą o różnych aspektach tego miejskiego przewrotu. Jednym uczestników dyskusji będzie Jacek Kiełpiński – twórca kanału Kiełpiński Konkretnie, od dekad opisujący życie miasta.

www.zielonewrzosy.pl 

https://www.facebook.com/zielonewrzosy

 

/ Toruń za pół ceny

14–16.04 (piątek–niedziela)

godz. 11.00–18.00

W ramach akcji „Toruń za pół ceny” wstęp wolny na aktualne wystawy.

 

/ Komponowanie wspólnego świata. Dobra wspólne w czasie kryzysu klimatycznego – spotkanie z Tomaszem S. Markiewką

18.04.2023 (wtorek), godz. 18.00

wstęp wolny

wydarzenie towarzyszące wystawie „Przewrót”

Spotkanie będzie przestrzenią krótkiego wprowadzenia i dyskusji na temat tego, jakie jest miejsce dóbr wspólnych we współczesnym świecie – w epoce kryzysu klimatycznego. Jak możemy skomponować ten świat na nowo, by uniknąć katastrofy i uwzględnić interesy jak największej liczby mieszkańców tego świata – ludzi i nieludzi?

Tomasz S. Markiewka (ur. 1986) – filozof, publicysta, tłumacz. Wykłada na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor książek „Język neoliberalizmu” (2017), „Gniew” (2020), „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat” (2021) oraz „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki” (2022).

 

/ Nurt art deco w architekturze międzywojennej województwa kujawsko-pomorskiego – wykład prof. Michała Pszczółkowskiego

25.04.2023 (wtorek), godz. 18.00

wstęp wolny

szczegóły wkrótce!

 

 

wróć