Maj 2022 w Wozowni

 

Długi weekend majowy – galeria nieczynna (zmiana wystaw)

 

Nabór prac do 12. Triennale Małych Form Malarskich

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu już po raz dwunasty organizuje Triennale Małych Form Malarskich. To cykliczny ogólnopolski konkurs zwieńczony wystawą, prezentujący poszukiwania artystów w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej we wszystkich jej odmianach. Jest skierowany do profesjonalnych twórców, absolwentów i studentów wyższych uczelni artystycznych. Formuła imprezy jest otwarta, co daje okazję do szerokiej konfrontacji różnych postaw i sposobów wypowiedzi. Organizatorzy pozostawiają malarzom pełną swobodę w wyborze techniki i tematu. Jedyne ograniczenie stanowią wymiary pracy – jej format nie może przekraczać 600 cm2.

„Ograniczenie formatowe stawia przed artystami zadanie poszukania nowych rozwiązań malarskich oraz stworzenia dzieła skondensowanego i treściwego. Akceptujemy wszelkie propozycje, byle nie stały w sprzeczności z regulaminem. Każda edycja konkursu dostarcza szeregu prac niekonwencjonalnych, zrealizowanych z pomysłem, wywołujących żywą reakcję. Mały format, sprzyjający refleksji i metaforze, to doskonałe pole do eksperymentu” – podkreśla kuratorka aktualnej edycji Triennale, Joanna Gwiazda.

 

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie:

Nabór prac na 12. Triennale Małych Form Malarskich

 

Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia i dowodem uiszczenia opłaty konkursowej w wysokości 60 zł należy wysyłać w terminie 15.04–31.05.2022 na adres: Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20, 87-100 Toruń, z dopiskiem “12. TMFM”.

 

WYSTAWY

RYSOWAĆ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego

06.05–29.05.2022

kuratorka: Aleksandra Sojak-Borodo

W roku 2022 Katedra Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK już po raz 10 organizuje Międzynarodową Wystawę Rysunku Studenckiego RYSOWAĆ. Założeniem wystaw jest pokazanie rysunku w całej jego różnorodności, poczynając od rysunku klasycznego, przez rysunek użytkowy, ilustracyjny, rozwiązania mniej konwencjonalne, przybierające formę instalacji, animacji, akcji, performance, aż po realizacje czysto konceptualne. Kwalifikacja prac na wystawę odbywa się w formie konkursu – z nadesłanych zgłoszeń wybierane są realizacje najlepsze i najbardziej odpowiadające idei danej edycji wystawy.

Bieżąca, dziesiąta edycja jest jubileuszowa. W ciągu 13 lat organizacji wystaw swoje prace zaprezentowało na nich blisko 900 artystów/ek z 50 uczelni z 20 krajów świata, nagrody i wyróżnienia otrzymało ponad 100 artystów/ek, a ich laureaci i laureatki niejednokrotnie zrobili karierę w świecie sztuki. To skłania do podsumowań, a także do tego, by tegoroczne hasło było nowym otwarciem i zarazem nawiązywało do miejsca, w którym rodzą się kolejne koncepcje wystaw RYSOWAĆ – Torunia i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jak podkreśla kuratorka wystawy Aleksandra Sojak-Borodo: „Chcieliśmy zaproponować, by nadsyłane propozycje nawiązywały do astronomicznych skojarzeń i przenosiły je na grunt sztuki. Jak zawsze niezmiennym punktem wyjścia jest hasło RYSOWAĆ, tym razem zestawione ze znakiem ∞. Proponujemy rozwinięcie haseł: astro-rysowanie, kosmo-rysowanie, rysunek sferyczny, by podjąć wyzwanie i RYSOWAĆ kosmos, RYSOWAĆ niebo, RYSOWAĆ kosmicznie, RYSOWAĆ sferycznie, RYSOWAĆ nieskończoność…”.

W tym roku do konkursu wpłynęło 340 zgłoszeń, z czego jury wybrało 90 prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie. Swoich reprezentantów będą miały na niej 24 uczelnie artystyczne z Polski i zagranicy.

 

WYDARZENIA

Rynek komiksu w Polsce – wykład on-line Wojciecha Łowickiego

10.05.2022 (wtorek), godz. 18.00

Facebook i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia

Komiks jak wino – im starszy – tym cenniejszy. Pod warunkiem, że jest przechowywany z największym pietyzmem. Zwykli „zjadacze kolekcji” używają foliowych woreczków i nie gną kartek przy czytaniu. Ci bardziej zaawansowani dodatkowo przechowują je w szufladach, gdzie mają one wyznaczoną bezpieczną przestrzeń. Właściciele, jak tylko mogą, unikają przeglądania. Stosują w tym celu kopie lub słabsze egzemplarze. A rasowi koneserzy kupują specjalne sejfy (warte więcej niż niejedna kolekcja komiksowa tych pierwszych), gdzie umieszczają – uprzednio ubezpieczone – druki. O czytaniu w ogóle nie ma mowy! Branie do rąk (w rękawiczkach) tylko od aukcji do aukcji. Bowiem to już przedmiot licytacji.

No ale po co to wszystko? Po co ten cyrk? Nikt z Państwa nie będzie miał dalszych pytań, kiedy dowie się, ile można otrzymać za kilkudziesięciostronicowy albumik wielkości zeszytu do ćwiczeń z matematyki. Amerykański „Detective Comics” nr 27 z 1939 roku z pierwszym odcinkiem Batmana kosztował w roku swego wydania 10 centów. Dziś wart jest co najmniej 1 milion dolarów za bardzo dobrze zachowany egzemplarz!

To tylko jeden z wielu przykładów. Tak samo dobrze (albo nawet lepiej) ma się rynek oryginalnych plansz komiksowych. Od około dziesięciu lat funkcjonujący również w Polsce. Mamy swoje rekordy cen na aukcjach, mamy najpopularniejszych autorów, o których prace zabiegają kolekcjonerzy, mamy też swoje skandale związane z rynkiem komiksu. O tym wszystkim (i nie tylko!) opowiem podczas prelekcji dla galerii Wozownia pt. „Rynek komiksu w Polsce”. / Wojciech Łowicki

Wojciech Łowicki – znawca i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. Dyrektor toruńskiego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Twórca autorskiego cyklu wystaw „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”. Członek Gildii Komiksu oraz Polskiej Akademii Sztuki Komiksu. Wyróżniony Złotym Pucharem im. Janusza Christy za szczególne zasługi dla popularyzacji komiksu w Polsce (2015). Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012).

 

Noc Muzeów 2022 w Wozowni

14.05.2022

na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny

Punktem wyjścia Nocy Muzeów w Wozowni 2022 będzie prezentowana aktualnie Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego. Tematyka prac zgromadzonych na wystawie nawiązuje do astronomii, przenosząc związane z nią skojarzenia na grunt sztuki. Młodzi artyści posłużyli się w tym celu różnorodnymi technikami rysunkowymi: poczynając od rysunku klasycznego, przez rysunek użytkowy, ilustracyjny, poprzez rozwiązania mniej konwencjonalne, przybierające formę animacji, akcji, performance, instalacji, aż po realizacje czysto konceptualne. Eksperymentami rysunkowymi studentów z różnych stron świata będzie można nasycić zmysły zwiedzając wystawę indywidualnie (w godzinach 17.30–22.30) lub w towarzystwie kuratorek, Aleksandry Sojak-Borodo i Martyny Rzepeckiej, w ramach oprowadzania, które rozpocznie się o godz. 19.00.

Noc Muzeów w Wozowni to jednak nie tylko oglądanie wystaw, ale także szereg wydarzeń towarzyszących i działań warsztatowych. Już od godziny 16.30 młodzież, dorosłych oraz dzieci z opiekunami zapraszamy do zabaw fotograficznych na warsztatach cyjanotypii „Światłokopie”. Poprowadzi je kolektyw Good Night, który po godzinie 20.00 spotka się także z szerszą publicznością. W czasie swojej prezentacji pt. „300 tys. km/s” członkowie grupy opowiedzą m.in. o swoich działaniach z pogranicza sztuki i astronomii oraz doświadczeniach fotografowania zjawisk świetlnych na niebie w różnych rejonach świata.

W czasie Nocy Muzeów zapraszamy także na plakato- i książkobranie (od 18.00). Uwolnimy afisze i katalogi z galeryjnych magazynów i pozwolimy, by znalazły nowe domy! 

 

Szczegółowy program:

 

/ 17.30–22.30 / zwiedzanie aktualnej wystawy: „Rysować ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego”

/ 16.30 / Światłokopie – warsztaty cyjanotypii

Warsztaty inspirowane są światłem i jego rolą w astronomii i sztuce – w szczególności fotografii. Podczas spotkania dowiemy się, jak szybko uzyskać obraz fotograficzny metodą stykową, czym w fotografii jest pozytyw i negatyw oraz jak je wykonać.

prowadzenie: Good Night Collective

dla kogo?: młodzież, dorośli, dzieci 8+ wraz z opiekunami

bezpłatnie (obowiązują zapisy!: info@wozownia.pl lub telefonicznie: 56 622 63 39 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00)

/ 18.00 / Plakato- i książkobranie

/ 19.00 / oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rysować”

prowadzenie: Aleksandra Sojak-Borodo i Martyna Rzepecka

/ 20.00 / 300 tys. km/s – prezentacja i spotkanie z Good Night Collective

 300 tysięcy kilometrów na sekundę. Właśnie z taką prędkością światło porusza się po wszechświecie. To powszechne zjawisko okazuje się być jedną z największych tajemnic kosmosu, a także naszego życia na Ziemi. Podczas spotkania członkowie kolektywu Good Night opowiedzą o tym, czym jest światło i jaka jest jego rola w sztuce i nauce. Poznamy tajniki fotografowania światła oddalonego od nas o biliony kilometrów. Dowiemy się także, jakie zagrożenia niesie ze sobą zbyt duża ilość światła w naszym codziennym otoczeniu oraz jak wyglądają najciemniejsze miejsca na Ziemi.

Good Night Collective – działa od 2019 roku, tworzy go grupa artystów i astronomów: Justyna Olszewska, Karolina Dziadura, Paweł Franciszek Jaskuła i Michał Pawłowski. Wspólnie realizują interdyscyplinarne projekty artystyczne popularyzujące naukę i działalność ekologiczną w kontekście astronomii. Ich głównym celem jest promowanie ochrony ciemnego nieba. W obszarze zainteresowań kolektywu znajdują się: astrofotografia, fotografia, film, instalacje, dźwięk, data science, fotometria, spektroskopia, a ich działania są prezentowane zarówno w galeriach sztuki współczesnej, jak i podczas konferencji naukowych.

 

wróć