Michał Smandek – Słońce Ziemi zgasło

Laboratorium sztuki 2016. Artysta jako podróżnik

kuratorka: Maria Niemyjska

otwarcie: 01.04.2016

wystawa czynna do 03.05.2016

             Wystawa Michała Smandka otwiera cykl prezentacji dotykających problematyki związanej z podróżami współczesnych artystów oraz wykorzystywaniem zdarzeń i obiektów napotkanych w drodze jako tworzywa działań twórczych. Michał Smandek jest artystą, który większość swoich prac realizuje w podróży, a proces ich powstania warunkują specyficzne warunki geograficzne i klimatyczne odwiedzanych miejsc.

            Na wystawie prezentowane są prace z cyklu Prognostyk (fotografie, obiekty) wykonane podczas podróży po włoskich wulkanach oraz obiekt Lustro. Prognostyku artysta symuluje katastrofę, fotografując sztuczny dym wydobywający się z wierzchołka wulkanów. Lustro z kolei przywodzi niepokojące skojarzenie z czarną dziurą: zamiast odbijać światło doskonale pochłania je, uniemożliwiając zobaczenie swojego odbicia. Taki odbiór pracy koresponduje z tytułem wystawy, który jest cytatem z pieśni żałobnej. Artysta nie odnosi się do katastrof cywilizacyjnych, ale do naturalnych, które miały zawsze istotny wpływ na dzieje świata i jako spektakularne zjawiska  ciągle pozostawiają człowieka bezradnym.

Michał Smandek (ur. 1981) zajmuje się współzależnością działań człowieka i natury, modyfikacjami przestrzeni, badaniem i sprawdzaniem właściwości materii. W czasie swych podróży poszukuje miejsc niedostępnych, które stają się tłem dla działań land-artowych. Jego prace opierają się na wnikliwej obserwacji, przyglądaniu się ledwie zauważalnym procesom, świadomości czynionego gestu.

Laureat sekcji ShowOff Miesiąca Fotografii w Krakowie (2015), uczestnik Międzynarodowego Biennale Land Artu LAM 360° w Mongolii (2014). Brał udział w wielu wystawach m. in.: Rysunki w Galerii Starter w Warszawie (2016), Zanikająca umiejętność odpoczynku w BWA Tarnów (2014),Teleport Process (Nowocześni: turyści) w BWA Sokół w Nowym Sączu (2013), Zmęczenie materiału w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (2012). Współpracuje z Galerią Starter z Warszawy i Rodriguez Gallery z Poznania. Mieszka i pracuje w Katowicach.

 

Share
wróć