Oprowadzanie i spotkanie z Łukaszem Patelczykiem na wystawie „AKT”

Zapraszamy Państwa w niedzielne południe na spotkanie z Łukaszem Patelczykiem. Artysta opowie nam o swojej twórczości i najnowszych pracach prezentowanych na wystawie „AKT”.
 
𝗔𝗸𝘁 / Łukasz Patelczyk
9.02 – 10.03. 2024
kuratorka: Joanna Gwiazda
 
𝗮𝗸𝘁 𝗶 𝗽𝗼𝘁𝗲𝗻𝗰𝗷𝗮/
W kwestii tytułu.
Akt jest czynem, działaniem będącym urzeczywistnieniem jakiegoś zamysłu, albo przejawem czegoś.
Sięgając do Arystotelesa – akt jest pojęciem, które odnosi się najpierw do pojęcia ruchu. Aktem nazywa wszystko co jest związane z ruchem, to co dokonane, doskonale spełnione, wszystko co jest celem lub ostatecznym produktem, a więc też źródłem ruchu.
Natomiast ruch według filozofa jest w codziennym doświadczeniu utożsamiany z samym istnieniem. Gdyż tylko byty istniejące poruszają się. Można więc powiedzieć, że byt, który jest w akcie, rzeczywiście istnieje.
Arystoteles nie podał ścisłej definicji aktu, który po grecku nazywał energeia – pisał o nim odwołując się do konkretnych przykładów, rozpatrując je na zasadzie analogii.
Potencja (zdolność, możność), jest u Arystotelesa obok aktu, składnikiem każdego bytu, jest elementem biernym, aktualizowanym (konkretyzowanym) przez akt. Możność jest podstawą zmiany (ruchu) i określa sposób w jaki zmiana jest możliwa.
W kwestii obrazów.
W nawiązaniu do dzieła sztuki – obraz jest bytem doskonale spełnionym, powstały w akcie twórczym, pozostaje aktem w możności ciągłego aktualizowania się przez podmiot / odbiorcę.
Obraz aktualizuje się gdy staje w relacji z widzem, tylko on – podmiot może przeprowadzić go z możności do aktu. Bez odbiorcy, pozostaje możnością /potencją.
W odniesieniu do twórczości Łukasza Patelczyka Ta relacja jest kluczowa.
𝗿𝗲𝗹𝗮𝗰𝗷𝗮/
Oczekuje od widza namysłu, uważności, ciekawości, otwartości – reakcji i zaangażowania.
Nie potrafię powiedziecie o czym są Jego obrazy. Wolę zastanawiać się nad tym czym są Jego obrazy.
Stają się/są epicentrum Jego świata gdy je maluje, stają się/są epicentrum naszego świata, gdy je oglądamy,/ gdy z nimi obcujemy. Maluje je by nawiązać relację z odbiorcą. Umieszczając w nich swoje wspomnienia – wakacyjne pejzaże; pragnienia i wyobrażenia o świecie – instagramowe fotki, aktualizuje je opatrując je Swym znakiem, informacją dla nas, płynącą z Jego świata. Są komunikatami , o stanie Jego świata.
𝘇𝗱𝗮𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲/
Zdarzenie elementarne w przestrzeni obrazu, takie które musi zajść. Czy znaki pozostawione przez artystę mogą być antycypacją przyszłych wydarzeń? Nie podejrzewam Go o zdolność wieszczenia, raczej o wrażliwość, i wynikające z niej przeświadczenie, o nieuchronności następstw.
𝘇𝗻𝗮𝗸/
Znak jest kształtem, który służy do przekazania informacji. Im bardziej osobliwy, tym bardziej zwracający uwagę, zastanawiający, narzucający pytania. Osobliwości pojawiające się na Jego obrazach są na miarę nieziemskich zjawisk nad Ziemią, zwiastujących.
Porusza się w narzuconym sobie schemacie formalnym: pejzaż – obiekt w przestrzeni. W bezpiecznej, wykreowanej przez siebie przestrzeni opowiada nam o Sobie, ciekawy naszej reakcji. Otwarty i empatyczny.
Jego malarstwo fascynuje przedziwnym współistnieniem dwóch porządków, klasycznego – w formie naturalnego pejzażu/ pustki / przestrzeni traw, nieba, gór, malowanego po mistrzowsku w barwie i formie, niczym szerokie filmowe kadry lub fotografie robione z ręki, telefonem, podczas podróży, abstrakcji – w formie geometrycznych świetlnych znaków, linii, elips, górujących na niebie, wyznaczających kierunki naszej percepcji, bądź laserunkowych przesłon, zacieniających lub rozjaśniających przestrzenie.
Wspaniale byłoby móc patrzeć na Jego obraz codziennie, szukać, patrzeć, zastanawiać się co ma do powiedzenia i aktualizować go wciąż na nowo, przez siebie samego.
 
Ł𝘂𝗸𝗮𝘀𝘇 𝗣𝗮𝘁𝗲𝗹𝗰𝘇𝘆𝗸 urodził się w 1986 roku w Wejherowie. W 2012 roku obronił dyplom na Wydziale Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz pracowni nowych mediów prof. Witosława Czerwonki. Świat artystyczny usłyszał o młodym malarzu w 2011 roku, gdy wygrywa On główną nagrodę w konkursie Artystyczna Podróż Hestii. Następnie zdobywa wyróżnienia, m.in. w Konkursie Gepperta, I Międzynarodowym Konkursie Malarskim Madessque, oraz w Konkursie 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w 2015 roku. W 2016 roku artysta zdobywa Kulturalne Stypendium Miasta Gdańska. W 2020 roku zdobył pierwsze miejsce w rankingu „Kompas Młodej Sztuki” (ex aequo z Agatą Kus), rok później, ponownie staną na czele rankingu „Kompas Młodej Sztuki, tym razem już samodzielnie. Jego prace prezentowane były podczas licznych wystaw indywidualnych oraz grupowych w kraju i za granicą. Do ważniejszych wystaw solowych Łukasza Patelczyka należą: “Coexistance”, SLAG Gallery, New York, USA, 2021; “Liminescencje”, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, 2019; “Miraż” Galeria im. Jana Tarasina w Kaliszu, 2019; “Warstwy”, Galeria MS44 w Świnoujściu, 2019; “Ambient”, Tajna Galeria w Gdańsku, 2018; “Migotanie”, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, 2018; “Signs in the Sky”, Platán Galéria, Polski Instytut w Budapeszcie, Węgry, 2018; “Constellations” Galerie Sandhofer, Salzburg, Austria, 2017. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w tym: Volta Show 2020 w Nowym Jorku, USA; “Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej, Nowe spojrzenie” (ekspozycja stała), Muzeum Narodowe w Gdańsku, 2019; “Nietota”, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, 2018.Obrazy artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w wielu kolekcjach, prywatnych w Polsce i zagranicą. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie i Bydgoszczy.
Akt to tytuł wystawy Łukasza Patelczyka, pierwszej indywidualnej prezentacji jego prac w kraju, po zwycięstwie w rankingu „Kompas Młodej Sztuki” 2021. Artysta pokaże obrazy najnowsze, namalowane na przestrzeni ostatnich trzech lat. Niebagatelna to przyjemność gościć takiego artystę w murach Wozowni, gdyż każda wystawa jego prac staje się wydarzeniem wyjątkowym.
 
wróć