Orzeł wylądował. Apollo 11 – 45 lat później. “The Eagle Has Landed: Apollo 11 – 45 Years Later”

kurator: Wojciech Różyński [Galeria Działań]

otwarcie wystawy 12.02.2016 (piątek), godz. 18

wystawa czynna do 6.03.2016

Dla wystawy, która była przygotowywana 2 lata temu, bezpośrednim impulsem była 45 rocznica lądowania człowieka na księżycu. Strategia organizacyjna nawiązuje do mail-artu. Dlatego – mimo, że na zaproszenie odpowiedziało ponad 140 artystów z całego świata, a ekspozycję budują różne formy kompozycyjne (m.in. prosty druk informacyjny, kolaż, ksero, wideo, fotografia) – ma ona charakter kameralny, a każda praca to inna historia.

21 lipca 1969 roku Neil Armstrong opuścił moduł księżycowy Apollo 11 i stanął na powierzchni Księżyca. To właśnie wtedy padły słowa: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. To był jeden z przełomowych momentów w dziejach ludzkości.

Ale lądowanie człowieka na Srebrnym Globie dla wielu pozostaje też najpiękniejszym momentem telewizji i mediów w ogóle. Z perspektywy czasu wielu uważa, że amerykański program podboju Księżyca, nie przyniósł ludzkości wymiernych korzyści, ale do dziś pozostaje triumfem ludzkiej nauki i przykładem zaangażowania i ofiarności jego uczestników.

Artyści, którzy odpowiedzieli na zaproszenie kuratora odnieśli się w swoich pracach bezpośrednio do tytułowego wydarzenia: są więc na wystawie kosmonauci, makiety, przestrzeń kosmiczna, Księżyc… Są też prace, których autorzy nawiązali do bezpośredniego przekazu telewizyjnego, do rozwoju komunikacji medialnej. I są też prace wspominające ten historyczny moment w perspektywie osobistej – co jest o tyle ciekawe, że na wystawie można zobaczyć prace z Armenii, Chin, Kolumbii, Argentyny, Brazylii, Meksyku…

Lądowanie Apollo 11, powołało do życia kolejne „teorie spiskowe”. Twierdzono, że już wcześniej, przed nami ktoś odwiedził Księżyc, pojawiały się też głosy, że na Srebrny Glob nigdy tak naprawdę nie dotarliśmy. Co ciekawe, teorie te, do dnia dzisiejszego budzą spore emocje. Sam Armstrong, miał rzekomo powiedzieć, że na Księżycu nie stanął jako pierwszy. Są tacy, którzy uważają, że program podboju Kosmosu nie przyniósł ludzkości wymiernych korzyści. Niewątpliwie jednak pozostaje on triumfem nauki i techniki, a także przykładem zaangażowania i ofiarności jego uczestników.

Po szczęśliwym zakończeniu pierwszej wyprawy na Księżyc ukazało się na ten temat wiele opracowań, na ten okres przypada też szczyt zainteresowania tematyką księżycową. Kolejne lądowania na księżycu nie były już, ani pierwsze, ani tak emocjonujące.

Curator : Wojciech Różyński

12.02.- 6.03.2016

Forty five years ago, on July 21, 1969, Neil Armstrong went out of the Apollo 11 lunar module and set foot on the Moon’s surface. At this moment he uttered the now-famous words – “That’s one small step for man, one giant leap for mankind”. It was truly a breakthrough moment in human history. For many, man’s landing on the Moon also remains the brightest moment in the history of television and media. Many others believe that, in retrospect, the US landing on the Moon did not produce tangible benefits to mankind but to this day remains a symbol of scientific achievement and dedication of the program participants.

140 artists from 33 countries in all continents take part in the exhibition.

wróć