PERSONA’2022: Pekka Loiri & Kari Piippo + In memoriam: Tapani Aartomaa

 

PERSONA’2022: Pekka Loiri, Kari Piippo (Finlandia)

Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu

09.09.2022–16.10.2022

otwarcie wystawy: 09.09.2022 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

kuratorka: Anna Grabowska-Konwent

 

+ wystawa towarzysząca: In memoriam: Tapani Aartomaa (1935–2009)

 

 

Tegoroczna edycja PERSONY – serii wystaw prezentujących najwybitniejsze osobowości światowego plakatu i dizajnu – poświęcona jest dwóm fińskim grafikom: Kari Piippo i Pekka Loiri.

Obaj reprezentują to samo pokolenie artystów urodzonych około połowy lat 40. XX wieku. Równolegle prowadzili działalność edukacyjną na tym samym uniwersytecie artystycznym w Helsinkach. Tworzą nie tylko plakaty, ale m.in. także logotypy, ilustracje, identyfikacje wizualne, odnosząc wiele sukcesów w kraju i zagranicą oraz zdobywając liczne nagrody za swoje projekty. Przez pewien czas wspólnie prezentowali swoje prace w ramach grupy PILOT1, jednak nie prowadzą wspólnego studia – każdy nich podąża własną ścieżką, poszukując inspiracji i kierując się osobistymi wyborami.

Piippo i Loiri wpisują się w tradycję fińskiego projektowania. Ich drukowane plakaty reprezentują jego najważniejsze cechy, wynikające z osadzenia na dwóch filarach: formie i funkcji. Te aspekty nie starzeją się, nie wychodzą z mody, są stale obecne w myśleniu nad nowymi pracami, bez względu na zmieniającą się technologię druku czy nowe narzędzia do projektowania. To, w jak znakomity sposób można czerpać z tego źródła, widoczne jest w prezentowanych na wystawie plakatach artystów tegorocznej PERSONY.

1 Nazwa nieformalnej grupy PILOT powstała z pierwszych liter nazwisk PIippo i LOiri oraz pierwszej litery imienia Tapani Aartomaa, którego plakaty prezentowane są w galerii równolegle do wystawy PERSONA 2022.

 

 

wróć