PROGRAM NA II KWARTAŁ 2011

Wystawy czynne do 3.04

– Dariusz Delik.  Malarstwo – Laboratorium Sztuki 2011 / Wielkie mi rzeczy!

  Kama Sokolnicka – Dzieło Roku 2010

 

Henryk Tomaszewski (1914-2005). Retrospektywa 

Kurator: Zdzisław Schubert

8.04 – 03.05

Henryk Tomaszewski, grafik, ilustrator, rysownik, uznawany za legendę i jedną z największych osobowości w historii polskiej i światowej sztuki plakatu, w sposób wyjątkowy odcisnął swoje piętno na tej dziedzinie zarówno jako projektant i twórca, jak i pedagog w warszawskiej ASP, wywierając silny wpływ na kilka pokoleń grafików, malarzy, projektantów. Debiutował w drugiej połowie lat 30. XX wieku, zyskując uznanie jako utalentowany projektant już podczas studiów na warszawskiej ASP w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego. W 1945 roku przeniósł się do Łodzi, gdzie m.in. związał się jako projektant plakatów z organizującą się po wojnie polską kinematografią i ten fakt zdecydował o dalszej karierze Tomaszewskiego. Jego plakaty filmowe bardzo szybko zyskały rozgłos, a wiele plakatów zaliczono do światowego kanonu. Henryk Tomaszewski poprzez znakomicie zaprojektowany znak graficzny, literę, symbol, metaforę wyraziście i celnie komentował teatralne i operowe spektakle, wystawy, filmy, koncerty, wydarzenia kulturalne. (…)Podpatrując wymykające się uwadze przeciętnego obserwatora zjawiska życiowe, Henryk Tomaszewski ukazuje w nich głębsze i ogólniejsze prawdy. 

Prezentacja w „Wozowni” obejmie 95 plakatów oraz 19 przykładów okładek książek i czasopism ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu. W wersji elektronicznej zostaną pokazane rysunki (ok.60) z archiwum artysty, 20 portretów fotograficznych artysty, wykonanych przez czołowych polskich fotografików oraz inne fotografie, a także film dokumentalny o profesorze Tomaszewskim w reżyserii jego ucznia, Daniela Szczechury. 

Celem wystawy – mówi jej kurator, Zdzisław Schubert – jest przybliżenie dorobku zmarłego ponad pięć lat temu prof. Henryka Tomaszewskiego mieszkańcom Torunia, gdzie nigdy dotąd nie był on prezentowany na wystawie indywidualnej.(…)Oglądając dzisiaj dorobek prof. Tomaszewskiego z długiego, bo ponad półwiecznego okresu twórczości uderza całkowita niekonwencjonalność tej postaci, nie mającej swojego odpowiednika na świecie. Prace, mimo upływu lat ciągle świeżo oddziaływają na wyobraźnię widza i każą zapominać, że ich twórcy nie ma już między nami. 

 

DIAGRAM  Jerzemu Ludwińskiemu

Kuratorzy: Grzegorz Borkowski, Fredo Ojda

12 – 24.04

Wystawa Diagram została zorganizowana przez warszawską Galerię Działań  (wernisaż odbył się 21.12.2010 roku) w 10. rocznicę śmierci Jerzego Ludwińskiego. W zamyśle kuratorów wystawa miała stworzyć okazję do przypomnienia twórczości Ludwińskiego, a także do przyjrzenia się różnym postaciom twórczej aktywności, w których diagram jest punktem odniesienia. Nieoczywisty status diagramu kieruje uwagę poza to, czym on jest. Jerzy Ludwiński niejednokrotnie uzupełniał swoje eseje i wykłady prostymi rysunkami-diagramami, które w sugestywny sposób obrazowały koncepty ujęcia wybranych zjawisk w sztuce. Jakby mimochodem doprowadził w ten sposób do skrystalizowania formuły diagramu jako wizualno-pojęciowego komunikatu towarzyszącego dociekaniom związanym ze sztuką. Do udziału w wystawie zaprosili ponad 40 znakomitych twórców, wielu z kręgu dawnych znajomych Ludwińskiego, aby przedstawili swoje wypowiedzi nawiązujące do formuły diagramu – mógł to być zapis wykonany przy okazji pracy nad jakimś zagadnieniem, czy tez rodzaj komunikatu autonomicznego. (informacje z tekstu kuratorów wystawy)

 

Anita Oborska-Oracz / rzeźba

12 –03.05

Prezentacja projektu młodej absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, dyplom obroniła w Zakładzie Rzeźby pod kierunkiem prof. Józefa Szczypki i prof. Joanny Bebarskiej (aneks – mała forma rzeźbiarska). Od 2005 roku artystka jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Rzeźby WSP UMK w Pracowni dr hab. Krzysztofa Mazura. Prezentowała prace na kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych. Rzeźbi w różnych materiałach, które konfrontuje ze sobą, pozostawia w fizycznym napięciu; jej dotychczasowe realizacje (rzeźby, instalacje) były silnie związane z przestrzeniami wystawienniczymi (hala fabryczna, galeria Nad Wisłą Mariana Stępaka, stary dom w trakcie przebudowy). Anita Oborska-Oracz jest także autorką artykułu poświęconego twórczości Katarzyny Kobro i tekstu do katalogu wystawy Krzysztofa Mazura.

 

Marek Noniewicz / Zarys biologii fantastycznej

26.04 – 10.05

W obszarze mojej aktywności – mówi Marek Noniewicz – znajduje się głównie fotografia. Jestem przekonany, że sposób zapisu odzwierciedla proces myślenia o obrazie; stąd też częściej sięgam po dawne techniki, starając się ożywić mit próbuję znaleźć dla niego współczesny kontekst.(…) Wielki format kondensuje energię zapisu, a fotografia otworkowa poszerza granice percepcji. Nieodwracalność i nieustanne przeobrażenia procesów srebrowych są w jakiś sposób tożsame ze zmiennością świata przyrody. To, co staram się rejestrować, to przebieg tych zmian.

Zarys biologii fantastycznej to jeden z projektów artysty, który powstaje w związku z refleksją na temat kondycji fotografii, widzianej przez niego jako przedmiot – coś, co byłoby w stanie oprzeć się nieskończonej reprodukcji. Każda z fotografii z tej serii jest unikatową odbitką wykonaną na ręcznie czerpanym papierze z fragmentami roślin, pokrytym emulsją fotograficzną.  

Marek Noniewicz jest absolwentem fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1999), Artystycznego Konserwatorium w Ostrawie (Czechy, 1995) oraz biologii na UMK w Toruniu (1997). Od 2001 roku prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne, jest członkiem rzeczywistym ZPAF. 

 

Ewa Harabasz / Prasoreligia

13.05 – 5.06

Ewa Harabasz pochodzi z Polski, obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Przed wyjazdem do USA pracowała w latach 80. jako konserwator zabytków w Polsce i Włoszech (Rzym). Jest absolwentką Wayne State University w Detroit (malarstwo i rysunek), pracowała jako nauczyciel akademicki na kilku amerykańskich uczelniach, obecnie jest wykładowcą Cornell University. Prezentuje swoją twórczość na wystawach zbiorowych, wystawia też indywidualnie – w 2008 roku w „Wozowni” można było oglądać jej wystawę Ikony cierpienia, na której pokazała wykreowane na prawosławnych Świętych postaci z pierwszych stron „New York Times’a”, łącząc fotograficzne wydruki z dawnymi technikami malarstwa na drewnie („współczesne ikony wojny i cierpienia”, które jednocześnie uwodzą wizualną atrakcyjnością). Zespalanie w pracach dość odległych inspiracji, przedstawianie wzajemnych malarskich i medialnych odniesień jest obecne także w tegorocznej wystawie. 

Moje obecne obrazy, mówi Ewa Harabasz, zainspirowane są sztuką Caravaggia, dostrzeganą w zdjęciach ze współczesnych gazet oraz fotografiami prasowymi widzianymi w obrazach Caravaggia. Staram się uchwycić powinowactwo starych płócien i współczesnych zdjęć, z jednej strony, sposób obrazowania w mediach przypominający styl Caravaggia, z drugiej, „medialny” charakter malarstwa Caravaggia. (…) Nowa seria obrazów to również nowa metoda: -zaciemniania-zaczerniania-ukrywania-uwypuklania-zaznaczania-wskazywania-podkreślania.

 

Konstantinos Kissas / Pejzaże

13.05 – 5.06

Dwa lata temu w „Wozowni” miała miejsce wystawa prac Xenofona Sachinisa, artysty zapraszanego także do udziału w toruńskich edycjach MTG „Kolor w grafice”, które – m.in: dzięki współpracy z tym artystą – były pokazywane w Salonikach w Grecji. W tym roku ,ramach wymiany i promocji sztuki greckiej poza granicami kraju, gości w toruńskiej galerii Konstantinos Kissas. Artysta urodzony w Salonikach (1972), studiował i uzyskał dyplom w Ecole Régionale des Beaux Arts de Saint Etienne we Francji (1992-96). Prezentował swoje prace fotograficzne na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in: 1. Biennale Sztuki Współczesnej, Saloniki/Grecja (2007); 5. Triennale Sztuki Sakralnej, Częstochowa (2003); Bandit Mages Festiwal Filmu i Wideo, Bourges/Francja (1999). Dla Konstantinosa Kissasa aparat fotograficzny jest medium rejestrującym jego wspomnienia z podróży, kontaktów z nieposkromioną naturą (układające się jak kolejne strony w kronice podróży). Na wystawie w „Wozowni” autor pokaże także kilka najnowszych prac, prezentowanych tu po raz pierwszy. Wystawa obejmie dwa cykle fotografii, dwa rodzaje pejzaży: natury i miasta, ale także dnia i nocy.

 

Laboratorium Sztuki 2011. Wielkie mi rzeczy!

Kuratorka: Maria Niemyjska

Agata Biskup, Przemek Czepurko

13.05 – 5.06

Wystawa Agaty Biskup i Przemka Czepurko będzie drugą wystawą w cyklu Wielkie mi rzeczy! Cykl poświęcony jest problemowi małej skali w sztuce, przyjmując za punkt wyjścia spostrzeżenie, że praktyka artystyczna oparta na miniaturyzacji, operowaniu atrapą, makietą czy modelem uruchamia specyficzne mechanizmy tworzenia sensów. Po raz kolejny temat projektu zainspirowany został przestrzennymi właściwościami sali „laboratorium sztuki”, która jako przestrzeń wystawiennicza sprawia wrażenie zredukowanej i poniekąd nieautonomicznej. 

Agata Biskup i Przemek Czepurko ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. We wspólnych działaniach koncentrują się na obiekcie. Wystawiają w przestrzeniach galeryjnych, jak również tworzą interwencje w przestrzeni miejskiej. Często działają w małej skali, tworząc zagadkowe modele sugerujące kształtem pragmatyczne zastosowanie, ale realnie pozbawione go. Zaburzając reguły referencji artyści zwracają uwagę na procedury konstruowania i tworzenia „sztucznych” rzeczywistości. 

 

Jakub Jasiukiewicz / trudne odpowiedzi na proste pytania

10 – 26.06

Jakub Jasiukiewicz jest autorem rozbudowanych intermedialnych instalacji, problemowych, wielopłaszczyznowych, aranżuje swe unikatowe sytuacje artystyczne za pomocą wideo, obiektów, fotografii. Jest także twórcą filmów, współtwórcą grupy artystycznej 4! i pedagogiem sztuki oraz laureatem znaczących stypendiów (w roku 2009 był uczestnikiem prestiżowej rezydencji Schloss Solitude w Niemczech). Nad wszystkimi jego realizacjami, które bacznie obserwuję i zgłębiam od lat – pisze Krzysztof Łukomski – pojawia się aura niespokojnego tropu. Przenika on do naszej świadomości i aktywizuje się dzięki analogiom z pogranicza kinematografii i telewizji, zapożyczeń z pola politycznych i historycznych newsów, czy popularno-naukowej wiedzy. Bycie na tropie wzmaga niepokój i intensyfikuje proces dekodowania. Ujawnia też pokusę poszukiwania ostatecznych znaczeń.

Jakub Jasiukiewicz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom w zakresie Intermediów zrobił w 2008 roku, pracuje na stanowisku asystenta w Pracowni Działań Interaktywnych tejże uczelni (obecnie: Uniwersytetu Artystycznego). 

 

Elżbieta Wiśniewska / mała retrospektywa

10 – 26.06

Zanurzyć się w kolorach, wpisać w różnorodne klimaty, zatonąć w tajemniczych przestrzeniach – tak zachęcał w 2005 roku do oglądania akwareli Elżbiety Wiśniewskiej malarz i teoretyk sztuki Jacek Bukowski – (…) zanurzając się w tej sztuce doznajemy czegoś na kształt poetyckiego balansowania. Statyczność ustępuje kreatywnej zmienności. 

Elżbieta Wiśniewska ukończyła studia i uzyskała dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, studia podyplomowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tworzy w zakresie malarstwa akwarelowego, wystawia indywidualnie a także uczestniczy w pokazach zbiorowych, plenerach, sympozjach i innych wydarzeniach artystycznych popularyzujących sztukę. Poza własną działalnością twórczą, jest animatorem kultury artystycznej, kuratorem ogólnopolskich konkursów i wystaw, m.in. Ogólnopolskie wystawy i konkursy „Impresje polskie” im. Bronisława Jamontta. Jest także autorką scenariuszy i aranżacji ekspozycji, opracowań katalogów oraz kilkudziesięciu publikacji o artystach i sztuce współczesnej..

W 2010 roku w „Wozowni” miała miejsce wystawa Studencki azyl kultury, dokumentująca jedną z form działalności Elżbiety Wiśniewskiej, która kierowała tą właśnie galerią Zrzeszenia Studentów Polskich na UMK w latach 1967-1971. Tym razem artystka zaprezentuje własną twórczość malarską, na swojej małej retrospektywie pokaże prace już znane i te mniej znane, a także te nigdy nie pokazywane.

 

EDUKACJA / Spotkania autorskie/ Wykłady/ Inne imprezy

 

KIERMASZ  WYDAWNICTW  WOZOWNI

To nie prima aprilis! Wszystkie  wydawnictwa tylko po 2 złote!

Wyjątkowy kiermasz wydawnictw galeryjnych odbędzie się w dniach 1 – 3 kwietnia, w godzinach otwarcia sal wystawowych, wejście od ulicy Św. Ducha 6.

 

Euroshorts 2010 – Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy, Replika w Toruniu

14 kwietnia (czwartek), godz.18 – krótkie filmy fabularne, dokumentalne i eksperymentalne

15 kwietnia (piątek), godz.18 – animacje i Amerykański Film Reklamowy

Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy odbywa się w Warszawie od 1992 roku. Jako jedyny w Europie łączy pokazy twórczej reklamy oraz najciekawszych krótkich filmów niekomercyjnych wybranych w międzynarodowym konkursie. Co roku podczas festiwalu odbywa się także projekcja godzinnej taśmy Amerykańskiego Filmu Reklamowego  – najbardziej twórczych amerykańskich reklam włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Wśród widzów toruńskiej repliki zostaną rozlosowane niedawno wytłoczone płyty DVD Euroshorts vol.6. 

 

 

ARCHITEKTURA W WOZOWNI / autorka projektu: Teresa Dudzińska

 

Tomasz Konior / projekty i realizacje / wykład

Konteksty, miejsca, emocje… miejskie fascynacje.

18.04 (poniedziałek), godz.17.00

Architektura to inspirujący klimat i piękno. To pasja tworzenia dla ludzi w kontekście czasu i miejsca, natury i kultury – to motto Konior Studio, pracowni projektowej, założonej w 1995 roku w Katowicach przez Tomasza Koniora. Wykład będzie prezentacją sylwetki architekta, jego poglądów, projektów i realizacji.

Tomasz Konior (Katowice), architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom w 1994). Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, laureat prestiżowych nagród – w 2008 roku znalazł się na liście Europe 40 under 40, która prezentuje najbardziej obiecujących młodych architektów z Europy, otrzymał też Nagrodę Roku SARP 2003 za twórczość architektoniczną, w 2009 nominacja do Nagrody Miesa van der Rohe za projekt Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA w Katowicach. 

 

Marek Diehl / projekty i realizacje / wykład

Miasto jakie jest każdy widzi

16.05 (poniedziałek), godz.17.00

Marek Diehl, znany łódzki architekt, podejmie próbę zdefiniowania zjawisk negatywnych i pozytywnych w mieście (przede wszystkim na przykładzie Łodzi) – dlaczego są miejsca przyjazne, chętnie odwiedzane i przestrzenie odpychające, jakie miasto jest dobre. 

Marek Diehl zrobił studia i dyplom (1992) na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej (kierunek Architektura), od 1994 roku prowadzi własną praktykę architektoniczną Diehl Architekci w Łodzi. Jego projekty i realizacje są związane przede wszystkim z Łodzią, m.in: Textorial Park (2007-2008), biurowiec Brama. 

 

Grzegorz Piątek / wykład 

13.06 (poniedziałek), godz.17.00

Grzegorz Piątek, krytyk architektury, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, redaktor w miesięczniku „Architektura-murator”, autor artykułów o architekturze, designie i mieście, laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) za projekt wystawy (wraz z Jarosławem Trybusiem) w Pawilonie Polskim Hotel Polonia. Budynków życie po życiu – zdobywcy Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku. Na wykładzie w „Wozowni” poruszy problemy związane z architekturą wnętrz.

 

Zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży – po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

(kontakt: Maria Niemyjska, Kazimierz Napiórkowski)

 

wróć