Wojciech Bruszewski (1947 – 2009), Fenomeny percepcji

Wojciech Bruszewski (1947 – 2009), Fenomeny percepcji

14.01 – 13.02

Fenomeny percepcji, wystawa prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi we wrześniu-październiku 2010, pokazała, że „domeną wszechstronnej działalności Wojciecha Bruszewskiego stała się wizja obrazu świata, przekazywanego również językiem elektroniki, daleko wykraczając poza standardy tradycyjnego obrazowania” jak to określił w eseju w katalogu wystawy jej kurator Janusz Zagrodzki. Obrazy i dźwięki, prezentowane z wykorzystaniem różnych środków artystycznego działania, złożyły się na pokaz postawy artysty badającego naszą przestrzeń wizualną i dźwiękową z niezwykłą dociekliwością, kierując się przy tym zarówno wiedzą i wyobraźnią. Wystawa w toruńskiej Wozowni będzie jedynie wyborem prac ze znakomitej łódzkiej wystawy, ale obejrzeć będzie można prace Wojciecha Bruszewskiego z różnych okresów jego działalności, prace fotograficzne, filmowe, wideo, wideo-instalacje – pokazujące całe spektrum poszukiwań związanych z badaniem sygnałów zaczerpniętych z rzeczywistości.

W swojej pracy naukowej i artystycznej Bruszewski łączył wiedzę techniczną z zagadnieniami filozofii. Równie sprawnie posługiwał się językiem wizualnym, jak i mową, którą przemawiały do niego urządzenia umożliwiające badanie stanu rzeczy i zdarzeń. „To, co robię jest niczym innym jak zastawianiem pułapek na TO, CO ISTNIEJE. Pułapki usiłuję zastawiać w miejscu kontaktu pomiędzy duchowym a materialnym, pomiędzy tym, co wiemy i myślimy a tym, co jest. Nic nie jest całkowicie pewne, nie ma jednego obiektywnego systemu rozumowania. Sposób interpretowania podstawowych pojęć tego, co istnieje zależy w dużej mierze od wnikliwości widzenia, a także użycia instrumentów badawczych. Wiedza wynika z doświadczalnie zaakceptowanych twierdzeń, a także objawień intuicyjnych” (Wojciech Bruszewski).

 

Wojciech Bruszewski ukończył studia na Wydziale Operatorskim (1970) i na Wydziale Reżyserii (1975) w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Był związany ze sztuką awangardową, był członkiem grupy Zero-61, Warsztatu Formy Filmowej, uczestniczył w ruchu Kina Strukturalnego. Był prekursorem sztuki wideo w Polsce i „pierwszym, którego prace zostały zauważone w Europie i zyskały wysoką ocenę”, (udział w Documenta 6/1977 w Kassel, Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu). Wojciech Bruszewski związany był przez jakiś czas także z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu ( w 1999 roku został profesorem nadzwyczajnym na tym wydziale). 

http://magazyn.o.pl/2011/wojciech-bruszewski-fenomeny-percepcji-galeria-wozownia-torun/

wróć